Czterech klientów Stora Enso wśród finalistów konkursu Pro Carton ECMA 2015
17 Sep 2015 12:43

10 września br. w Bukareszcie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie dla najbardziej innowacyjnych opakowań roku, stworzonych na bazie kartonu – Pro Carton ECMA Awards 2015. Czterech finalistów jego tegorocznej edycji wykorzystało do swoich opakowań kartony wyprodukowane przez Stora Enso. Dwa z nich zwyciężyły w swoich kategoriach: opakowanie Kägi Classic Minis uzyskało tytuł najlepszego opakowania na wyroby konfekcyjne, zaś opakowanie na jajka oferowane przez firmę García Puente otrzymało nagrodę dla najbardziej innowacyjnego rozwiązania.

Uzasadniając swoją decyzję o przyznaniu nagrody w kategorii opakowań konfekcyjnych produktowi firmy Kägi, jury konkursowe wskazało na jego oryginalność. W werdykcie podkreślano, że opakowanie jest przeznaczone na szczególne okazje. Jego unikalność i atrakcyjność zapewnia m.in. karton klasy premium, z którego wykonano opakowanie, zaś jego niezwykły kształt – zdaniem jury – sprawia, że prezentuje się ono bardzo dobrze zarówno na półce sklepowej, jak i domowej. To proekologiczne opakowanie w całości wykonano z kartonu, bez stosowania wykończenia z użyciem folii. Kartonowy wielościan zastąpił tu jednocześnie tradycyjne, giętkie opakowanie zewnętrzne. Za integralność produktu odpowiada samoprzylepna taśma, która opasuje całe opakowanie – od góry do dołu. Dzięki temu można je z łatwością otwierać i ponownie zamykać po wyjęciu czekoladki.

„Nadanie opakowaniu kształtu wielościanu i sama jego konstrukcja są niezwykle atrakcyjne dla oka, a przy tym pozwalają na wyróżnienie się na półce sklepowej – m.in. dzięki wielu powierzchniom, na których widoczna jest marka produktu. Otwieranie i zamykanie górnej pokrywy zapewnia łatwy dostęp do znajdujących się w środku czekoladek, zaś samo kartonowe pudełko można w różny sposób wykorzystać po zjedzeniu zawartości” – czytamy w uzasadnieniu jury. Opakowanie zostało wyprodukowane przez firmę A&R Carton, zaś do jego wykonania zastosowano karton Stora Enso Performa White.

Z kolei nagrodę dla najbardziej innowacyjnego rozwiązania przyznano opakowaniu kartonowemu na jajka oferowane przez firmę García Puente. Zostało ono wyprodukowane przez firmę Alzamora Packaging z wykorzystaniem kartonu Stora Enso Triplex Gris. Opakowanie posiada specjalne kieszonki na jajka, okrągłe okienka (przez które są one widoczne) i jest bardzo wygodne w użyciu: zarówno w transporcie, jak i w przechowywaniu w lodówce. Jury było pod szczególnym wrażaniem zamysłu, jaki przyświecał projektantowi opakowania: „Konstrukcja opakowania, przestrzeń pozwalająca na oznakowanie produktu, możliwość sprawdzenia zawartości bez otwierania całego opakowania – wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z produktem klasy premium i unikalną prezentacją tego, co w powszechnej świadomości uważane jest za zwykły produkt. Mamy tu do czynienia z wcześniej niespotykanym rozwiązaniem tego typu”.

Pozostali dwaj finaliści tegorocznej edycji Pro Carton ECMA Awards, do których wykonania wykorzystano kartony Stora Enso to opakowanie na czekoladę firmy Cadbury Heroes & Roses oraz opakowanie na zupę Apetit.

Wszystkie produkty nagrodzone w konkursie Pro Carton ECMA Awards 2015 można znaleźć na stronie internetowej organizatora http://www.procarton.com/awards/pro-carton-ecma-award/2015/categories/most-innovative.

Źródło: Stora Enso