Direct Container Print zadebiutuje w 2015 r.
30 Jul 2015 10:22

Techniczna konferencja Direct Container Print 2015 (DCP), poświęcona farbom o niskiej migracji, suszeniu w technologii UV LED oraz najnowszym odkryciom w technikach sitodrukowej i inkjetowej, odbędzie się po raz pierwszy w dniach 23-24 listopada br. w hotelu Radisson Blu Scandinavia w niemieckim Düsseldorfie. Wydarzenie organizuje ESMA (Stowarzyszenie Producentów Druku Specjalistycznego) we współpracy z Chameleon Business Media i przy wsparciu czołowych producentów z rynku poligraficznego, m.in. KBA-Kammann, Marabu, Gallus oraz Sun Chemical. Konferencja jest skierowana do drukarzy, producentów opakowań oraz właścicieli marek zainteresowanych tematyką dekorowania opakowań z tworzyw sztucznych w technologii „direct-to-shape” (czyli bezpośredniego druku na butelkach, puszkach, pojemnikach itd.).

„W trakcie konferencji organizowanych przez ESMA w ostatnich latach, wśród nich pięciu edycji GlassPrint, dostrzegliśmy, że ich uczestnicy interesują się nie tylko pojemnikami ze szkła, ale chcieliby także przyjrzeć się nowym rozwiązaniom w zakresie dekorowania i znakowania opakowań z tworzyw sztucznych. Co roku na rynek trafiają innowacyjne technologie, zatem naszym celem stało się również informowanie – zarówno drukarzy, jak i producentów opakowań – o najnowszych możliwościach dekorowania bezpośredniego butelek, kubków, tubek oraz sleeve'ów” - wyjaśnia Peter Buttiens, dyrektor generalny ESMA.

Rynek opakowaniowy, którego dochody liczone są w miliardach dolarów, doświadcza rozwoju o skali nie notowanej od wielu lat. Tworzywa sztuczne pozostają najbardziej popularnym materiałem stosowanym do produkcji opakowań w segmentach urody i ochrony zdrowia, farmaceutycznym i spożywczym. Z uwagi na fakt, że kluczem do sukcesu sprzedaży produktów jest jakość nadruków na ich opakowaniach, nie ustają zabiegi w opracowywaniu nowych technologii, których celem jest obniżanie kosztów przy zapewnianiu pełnych korzyści wynikających ze stosowania druku bezpośredniego. Jest to charakterystyczne zarówno dla technologii sitodruku, tampondruku, jak i druku cyfrowego, które nieustannie wzbogacane są o nowe rozwiązania eliminujące stosowanie etykiet na pojemnikach okrągłych lub w nietypowych kształtach, zapewniające lepszą personalizację produktów, a także wyższą elastyczność procesów druku i logistyki.

Z tego względu w programie DCP 2015 przewidziano m.in. prelekcje firm takich jak Global Inkjet Systems („Druk atramentowy i druk bezpośredni na pojemnikach – wyzwania i sukcesy”); Phoseon („Zalety suszenia UV LED w sektorze druku bezpośredniego”) oraz Isimat („InLine Foiling – zyskiwanie przewagi konkurencyjnej w druku bezpośrednim na pojemnikach”). Firma Marabu przedstawi przegląd wymagań odnośnie produktów stosowanych w nowych technikach suszenia, jak również innowacyjne rozwiązania w zakresie farb i podłoży do druku na tworzywach. Industrial Inkjet skupi się na kwestii wyboru odpowiednich głowic drukujących, technologiach farbowych, wstępnej obróbce oraz systemach wzorniczych, wzbogacając swoją prelekcję o praktyczne przykłady.

Program konferencji nie jest jeszcze zamknięty, ponieważ ciągle zgłaszają się kolejni prelegenci. Informacje na jej temat i aktualny program można znaleźć na stronie internetowej www.dcp2015.org. Dla uczestników, którzy zdecydują się na zarejestrowanie udziału w konferencji do 31 lipca 2015 r., są przewidziane zniżki.

Na podstawie informacji ESMA opracował TK