Doświadczenie projektowe RPC pomaga stworzyć rewolucyjne zamknięcie
25 Jun 2014 10:24

Przedsiębiorstwa RPC Containers UKSC i Halstead produkują specjalnie zaprojektowane 5-litrowe opakowanie do oleju dla wiodącego producenta Millers Oils. Opakowanie wyposażone jest w unikatowe zamknięcie dozujące, które pozwala na pełną kontrolę nalewanego oleju oraz na łatwe i płynne dozowanie.

Innowacyjne zamknięcie zostało zaprojektowane wspólnie przez firmy RPC i Millers na podstawie pierwotnego projektu stworzonego przez Millers Oils w celu rozwiązania od dawna występującego problemu. Oleje smarowe są tradycyjnie bardzo trudne do kontroli podczas nalewania, co często powoduje zatykanie, rozlewanie i pryskanie. W ostatnich latach sytuację pogarsza dodatkowo to, że dostępnych jest teraz wiele różnych rodzajów oleju.

„Doprowadziło to do częstszego wykorzystywania pięciolitrowych pojemników do poszczególnych specjalistycznych olejów zamiast większych opakowań masowych” – wyjaśnia Nevil Hall, dyrektor współzarządzający Millers Oils. „Ze względu na te różne wersje produktu konieczne było znalezienie rozwiązania, które byłoby częścią opakowania i umożliwiałoby łatwe nalewanie oleju bez ryzyka zatykania”.

Rozwiązaniem firmy Millers jest zamknięcie ze specjalnym zaworem, który kontroluje przepływ oleju. Podczas nalewania oleju przez otwór dozujący mniejszy otwór umieszczony niżej zasysa powietrze przez zamknięcie z powrotem do środka i na dno pojemnika. Zapobiega to powstawaniu próżni i zapewnia swobodny przepływ oleju.

Po opracowaniu koncepcji firma Millers współpracowała z RPC w celu stworzenia odpowiedniego projektu pojemnika, który obejmowałby nowe zamknięcie. Dla wygody użytkownika potrzebny był boczny uchwyt, a opakowanie musiało zachować taką samą wysokość co poprzedni pojemnik, aby mieściło się na używanych dotąd liniach napełniających i na tych samych półkach.

Zamknięcie jest formowane wtryskowo z PP, a pojemnik jest formowany w technologii rozdmuchiwania z HDPE. Stwarzało to dodatkową trudność, gdyż wymagało zapewnienia, aby obie części były dobrze dopasowane.

Będące rezultatem tych prac kanistry Flowcontrol produkowane przez RPC mają kształt „płynno-prosty”, gdyż każda wypukłość przechodzi w wyraźną prostą linię, co przypomina kilka najnowszych stylów samochodów. Wraz z szeroką powierzchnią na etykiety pomaga to wyeksponować opakowanie w punkcie sprzedaży. Uchwyt sięga charakterystycznego zamknięcia u góry pojemnika, a zamknięcie produkowane jest w kolorze kontrastującym z korpusem pojemnika – jest to szary kanister ze srebrnym zamknięciem do serii olejów Millers Oils klasy premium, a wersja srebrno-niebieska do olejów dla warsztatów samochodowych.

„Przełożenie wspaniałej koncepcji na praktyczny pojemnik było dużym wyzwaniem” – mówi Nevil Hall. „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z wkładu RPC i gotowości tego zespołu do pełnego zaangażowania w coś, co dla nich jest stosunkowo niewielkim specjalistycznym projektem. Oferowane przez tę firmę połączenie kreatywności i praktycznych umiejętności projektowych pozwoliło stworzyć pojemnik, który sprawdza się pod każdym względem. Natomiast samo zamknięcie jest naprawdę rewolucyjne i wywarło już ogromne wrażenie na naszych klientach”.

Źródło: Grupa RPC