Drukarka cyfrowa do tektury falistej BOBST w Schumacher Packaging
20 Aug 2015 10:24

Na miejsce drugiej instalacji testowej drukarki cyfrowej do tektury falistej BOBST wybrano zakład firmy Schumacher Packaging w Ebersdorf w Niemczech. Maszyna została już zainstalowana i z końcem lipca uruchomiono produkcję.

Zakład w Ebersdorf w centralnych Niemczech to główna fabryka Schumacher Packaging GmbH. Firma posiada trzynaście zakładów w Niemczech, Polsce i Holandii. Dyrektor Generalny Schumacher Packaging GmbH, Björn Schumacher, opowiada: „Drukarka BOBST otwiera przed nami nowe rynki – i to ogromnie nas cieszy. Nieustannie inwestujemy w najnowocześniejsze i najwydajniejsze maszyny we wszystkich obszarach produkcji. To właśnie dzięki temu nasza firma tak bardzo się rozwinęła w ciągu kilku ostatnich lat. Wybór naszego zakładu na miejsce testowania nowej maszyny plasuje nas w pierwszej lidze użytkowników nowej technologii”.

Drukarka cyfrowa do tektury falistej BOBST, zaprojektowana i wyprodukowana w Szwajcarii, drukuje elementy, które mogą się zmieniać na każdym arkuszu – obrazy, grafiki, kody i tekst. Prędkość produkcyjna może wynieść aż 200 metrów na minutę, a maksymalna szerokość przetwarzanych arkuszy - 1,3 m. Drukarka jest przeznaczona do zastosowań takich jak serializacja, spersonalizowane i indywidualne opakowania oraz niestandardowe opakowania z tektury falistej. Maszyna przetwarza też standardowe pudełka i opakowania typu display (podczas zleceń krótkich i średniej długości).

W maszynie wykorzystano technologię druku inkjetowego (Stream Inkjet) firmy Kodak. Dzięki temu urządzenie BOBST oferuje cyfrowy druk czterokolorowy bezpośrednio na tekturze falistej. Długość zlecenia może wynosić od jednego arkusza do kilku tysięcy. Współpraca dwóch liderów w zakresie rozwiązań technologicznych – firm BOBST i Kodak zaowocowała projektem drukarki cyfrowej łączącej wybitną jakość druku, wysoką prędkość roboczą i wszechstronność. Wszystkie te cechy pozwolą nabywcom maszyny szybciej reagować na dynamicznie zmieniające się potrzeby ich klientów.

Jean-Pascal Bobst, CEO of BOBST, wyjaśnia: „Wybór technologii druku dostępnych dla producentów opakowań był dotąd ograniczony pod kątem rynków, które mogli obsłużyć. Nasza najnowsza propozycja to zmienia, ponieważ jedna drukarka otwiera przed naszymi klientami wiele rynków. Odtąd będą mogli przetwarzać długie zlecenia ze zmiennymi danymi i bardzo krótkie serie spersonalizowanych pudełek i opakowań typu display. Nie ma też przeciwwskazań do przyjmowania zleceń na serie o średniej długości. Co istotne, wszystkie zlecenia mogą być przetwarzane z wysoką prędkością i jakością zbliżoną do druku offsetowego. Oznacza to, że wytwórcy opakowań z tektury falistej będą mogli wkroczyć na każdy rynek – obecny i nowy”.

Technologia Stream Inkjet Kodaka, wykorzystana w drukarce cyfrowej BOBST ma wiele cech, które sprawiają, że urządzenie idealnie nadaje się do produkcji opakowań z tektury falistej. Technologia ciągłego druku inkjetowego zapewnia większą odległość natryskiwania w porównaniu z technologią druku kroplą na żądanie (drop on demand), co umożliwia drukowanie na szerokiej gamie podłoży o różnych grubościach. Wysoka prędkość natryskiwania sprawia, że drukarka szybciej reaguje i może drukować zmienne dane w szybszym tempie.

Technologia wykorzystuje farby na bazie wody nadające się do kontaktu z żywnością, kompatybilne z szeroką gamą podłoży, powlekanych i niepowlekanych, które są też bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Moduły natryskowe nie wymagają konserwacji. W razie potrzeby wymiany można je odnowić lub poddać recyklingowi z minimalną ilością odpadu. „Produkt ten należy do pierwszej generacji rozwiązań opracowanych w ramach programu Strategiczne Partnerstwo, do którego przystąpiliśmy wspólnie z firmą BOBST w 2013 r.” - mówi Philip Cullimore, wiceprezes Kodaka i prezes Enterprise Inkjet Systems Division. „Technologia Kodaka Stream Inkjet idealnie łączy się z wizją firmy BOBST dotyczącą dodania do możliwości produkcyjnych opcji druku cyfrowego”.

Philippe Milliet, Head of Business Unit Sheet-fed, uzupełnia: „Właściciele marek życzą sobie większej elastyczności, szczególnie w późniejszych etapach współpracy, a także coraz lepszej jakości druku. Chcą także być coraz bliżej klientów, jednocześnie kontrolując koszty. Nasza najnowsza propozycja w zakresie druku cyfrowego zamyka wszystkie te możliwości w jednej maszynie”.

Źródło: BOBST