Drukarnia DTL inwestuje w szóstą maszynę arkuszową KBA
30 Jul 2014 11:16

Sytuacja na polskim rynku poligraficznym powoduje, że coraz więcej drukarń – dotychczas realizujących prace z zakresu szeroko pojętego akcydensu – decyduje się na ukierunkowanie profilu swojej produkcji. Jedną z najczęściej wybieranych specjalizacji są opakowania, wykonywane przede wszystkim – z uwagi na istniejący park maszynowy – w technice offsetu arkuszowego. Wśród firm, które przeszły w ostatnich latach tego typu ewolucję, jest drukarnia DTL z Porąbki k. Bielska-Białej. W przemianie, dzięki której jej produkcja bazuje obecnie w dużym stopniu na opakowaniach, znacząco pomogły inwestycje w nowoczesne maszyny Koenig & Bauer. W maju br. rozpoczęła tu pracę hybrydowa, półformatowa KBA Rapida 75-6+L, umożliwiająca drukowanie w trybie mieszanym: konwencjonalnym i UV. To już szósta maszyna marki Koenig & Bauer w ponad 15-letniej historii firmy DTL. Zwiększyła niemal dwukrotnie jej moce produkcyjne w zakresie offsetu arkuszowego.

Droga firmy DTL ku opakowaniom rozpoczęła się na dobre przed dwoma laty, wraz z pojawieniem się tu nietypowo skonfigurowanej maszyny KBA Rapida 75-5+L SW2, wyposażonej w system odwracania arkusza po 2. zespole drukującym. Z uwagi na jej wyposażenie i konfigurację, m.in. powiększony format zadruku, opłacalność w wykonywaniu mało- i średnionakładowych zleceń z zakresu opakowań znacznie się zwiększyła. W ekspansji na tym rynku pomogła firmie DTL bogato wyposażona introligatornia, pozwalająca na realizację pod jednym dachem kompleksowych zleceń, uwzględniających wykrawanie czy sklejanie.

Mówi Zdzisław Wawak, prezes drukarni DTL: „Zakupiona przed dwoma laty maszyna okazała się dla nas przełomem, jeżeli chodzi o obsługę klientów z rynku opakowań. Pięć zespołów drukujących, wieża lakierująca, system odwracania arkusza – to wszystko pozwoliło znacząco zwiększyć udział opakowań kartonowych w naszej produkcji. Ich odbiorcami są w 80% klienci z Polski, chociaż – m.in. w związku z inwestycją w kolejną maszynę KBA, tym razem hybrydową – planujemy wyjść szerzej z naszą ofertą poza granice naszego kraju”.

Krok ten ma ułatwić firmie niedawna(zrealizowana częściowo ze środków unijnych) inwestycja w nową, półformatową maszynę KBA Rapida 75-6+L, wyposażoną w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Podniesiona o 225 mm, posiada m.in. pakiet CX do zadrukowywania sztywnych kartonów, powiększony format arkusza, a także systemy: termostatowania układów farbowych, mycia CleanTronic Multi (stworzony z myślą o zamiennym stosowaniu farb konwencjonalnych i UV), zasilania i mycia komory raklowej, podgrzewania i stabilizacji temperatury lakierów UV, systemów suszenia pośredniego UV oraz energooszczędnego systemu suszenia KBA Vari DryBlue. Całości dopełniają innowacyjne, zaawansowane technologicznie systemy kontroli i regulacji nafarbienia w trybie online: ErgoTronic ColorDrive i ErgoTronic Lab oraz inline: QualiTronic ColorControl z funkcjami LiveView, DotView i ColorView. Co więcej, we wrześniu firma KBA – wspólnie ze swoim partnerem technologicznym IPM – przeprowadzi w firmie DTL kompleksową standaryzację druku PSO na pracujących tu maszynach Koenig & Bauer. Krok ten ma zapewnić jeszcze wyższą niezawodność produkcji, a także przyczynić się do redukcji kosztów i większej proekologiczności działań.

Jak zapewnia Zdzisław Wawak, nowa maszyna została zakupiona przede wszystkim z myślą o realizacji zleceń w technologii UV. Stanowi zatem uzupełnienie parku sprzętowego, pozwalając na wzbogacenie oferty drukarni m.in. o prace wykonywane na trudnych, niewsiąkliwych podłożach. „Przez pierwszy miesiąc jej pracy w zasadzie przy wszystkich zleceniach stosowaliśmy tryb UV. Świadczy to o wysokim zapotrzebowaniu rynku na tego typu zlecenia. Co ciekawe, ich opłacalność – zwłaszcza przy bardzo nietypowych zamówieniach – zaczyna się już przy 100-150 egzemplarzach. Dzięki nowej maszynie chcemy zatem wykonać kolejny krok w naszej ekspansji na rynku opakowań, tym razem w zakresie produktów wysoko przetworzonych, gdzie znajdują zastosowanie tzw. trudne podłoża”.