Firma DS Smith - w kooperacji ze start-up'em Nafici zajmującym się badaniami środowiskowymi – uruchomiła testy, których celem jest opracowanie technologii produkcji opakowań z odpadów roślinnych (z tzw. drugiego zbioru).
Decyzja DS Smith to reakcja na zapotrzebowanie ze strony firm, które chcą uczynić swoje łańcuchy dostaw lepiej dostosowanymi do potrzeb gospodarki o obiegu zamkniętym. Według zespołu badawczego DS Smith materiały takie jak słoma i młóto browarniane mogą przyczynić się do zaoszczędzenia nawet 10% pierwotnych włókien wykorzystywanych w procesie produkcji papieru, a zatem stanowią ważny i opłacalny sposób uzupełnienia tradycyjnych źródeł tego surowca.
Nafici Environmental Research (NER), firma z West Sussex, opracowała proces przekształcania odpadów rolniczych w trwałą masę papierniczą. DS Smith wykorzystuje swój najnowocześniejszy ośrodek badań i innowacji w Kent, Kemsley, aby zbadać, w jaki sposób masa celulozowa stworzona przez Nafici z wcześniej niechcianych odpadów może być wykorzystywana do produkcji zrównoważonych opakowań.
Nick Thompson, dyrektor ds. rozwoju materiałów w DS Smith, powiedział: DS Smith zyskał reputację lidera innowacji w zakresie recyklingu, czego dowodem jest inwestycja w laboratorium badawczo-rozwojowe Fibre & Paper Development Lab (z siedzibą w Kemsley Mill) oraz nasza stała współpraca z Nafici. Przedsiębiorstwa chciałyby dowiedzieć się, w jaki sposób mogą na szerszą skalę wdrożyć obieg zamknięty w swoich łańcuchach dostaw, a kluczem do tego jest znalezienie wtórnych zastosowań dla materiałów, które są obecnie postrzegane jako odpady. Nasza strategia Now & Next Sustainability stawia nas w roli liderów pomagających w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym, więc współpraca z klientami i partnerami w całym łańcuchu dostaw w celu utrzymania materiałów w użyciu tak długo, jak to możliwe, jest ważną częścią tego dążenia.
Florence Miremadi-Nafici, współzałożycielka i dyrektorka generalna NER, dodała: Nasza współpraca z DS Smith ma kluczowe znaczenie dla sprostania wyzwaniom zrównoważonego rozwoju związanym ze zwiększonym zapotrzebowaniem na opakowania. Dzięki programowi pilotażowemu w Kemsley mamy nadzieję udowodnić, że włókna alternatywne, a zwłaszcza materiały z „drugiego zbioru”, mogą i będą odgrywać ważną rolę w przyszłości zrównoważonych opakowań.
Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith