Durapulp może zastąpić czarny plastik w opakowaniach
4 Jul 2018 10:09

Fiński producent opakowań, firma Huhtamaki, stworzyła włókno Durapulp, które wykorzystuje w produkcji opakowań biodegradowalnych. Mogą one zastąpić czarne plastikowe tacki często stosowane przez producentów dań na wynos oraz produktów z surowej wołowiny. W sytuacji, w której coraz więcej producentów opakowań ugina się pod presją konsumentów i pracuje nad rozwiązaniami pozbawionymi tworzyw sztucznych, propozycja Huhtamaki może trafić na podatny grunt – twierdzi firma analityczna GlobalData.

Huhtamaki prowadziła testy Durapulp w Wielkiej Brytanii od maja do końca czerwca 2018 r. Firma ma nadzieję, że doprowadzą one w konsekwencji do rynkowego debiutu tych biodegradowalnych opakowań przeznaczonych dla dań gotowych. Ryan Choi, analityk zachowań konsumenckich w GlobalData, komentuje: „Głównym problemem plastikowych czarnych tacek jest ich kolor. Czerń wykorzystuje się, bo lepiej wyróżnia opakowanie i wydaje się bardziej atrakcyjna na półkach. Niestety urządzenia do sortowania optycznego w zakładach zajmujących się recyklingiem mają problem z wykrywaniem czarnych opakowań i na ogół sobie z tym nie radzą.”

Jak wynika z raportu opracowanego przez Waste & Resources Action Programme (WRAP), większość tworzyw w czarnym kolorze kończy na wysypiskach śmieci, a nie w strumieniach recyklingu. Kilka brytyjskich przedsiębiorstw uznało to za problem i dąży do całkowitego wyeliminowania czarnych opakowań – nawet jeśli proces będzie kosztowny. Firma Waitrose chce to uczynić już w 2019 r., zaś Quorn Foods do 2025 r.

Choi dodaje: „Głównym problemem, w obliczu którego stoją producenci nowych materiałów opakowaniowych, jest koszt ich produkcji oraz trwałość. Plastik był zawsze doskonałym rozwiązaniem jako surowiec tani i o długim cyklu życia; niestety zbyt długim.”

„Choć testy tych opakowań wskazują na praktyczną przydatność nowego materiału, jego potencjalnych użytkowników interesują dwie kluczowe kwestie. Jeśli nowe opakowanie nie będzie opłacalne w produkcji, a jednocześnie nie zapewni wystarczająco długiej trwałości, nie zostanie zaadaptowane, nawet jeśli jest przyjazne dla środowiska.”

Na podstawie informacji GlobalData opracował TK