Dzień Otwarty firmy Komori w Tsukuba
13 Jul 2015 10:54

W ostatnim czasie w zakładach produkcyjnych Komori w Tsukuba (Japonia) odbył się Dzień Otwarty, dedykowany rozwiązaniom tej firmy dla dynamicznie rozwijającej się branży opakowań. Wzięli w nim licznie udział przedstawiciele drukarń z całego świata, którzy mieli okazję zobaczyć podczas pracy flagowy model Komori przeznaczony dla tego segmentu rynkowego – Lithrone GX40.

Z myślą o przybyłych gościach firma Komori przygotowała wiele rozwiązań, które łączy wspólny mianownik – automatyzacja poszczególnych etapów procesu drukowania, takich jak narządzanie maszyny, obsługa materiałów eksploatacyjnych oraz kompleksowe utrzymanie kontroli jakości i zarządzania zasobami. Dzień Otwarty był jednak dedykowany nie tylko samym technologiom i produktom. Stał się bowiem dla jego uczestników okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami Komori, jak też z producentami opakowań z różnych stron świata, reprezentujących rynki o różnym potencjale i stopniu nasycenia.

Zgromadzonych w hali produkcyjnej gości powitał Toshiyuki Tsugawa – dyrektor generalny ds. sprzedaży międzynarodowej w firmie Komori. Podkreślił on duże zaangażowanie japońskiego producenta w rozwijający się sektor opakowań. Po wyświetleniu filmu prezentującego sylwetkę Komori głos zabrał Doug Schardt – menedżer produktu Komori America Corporation. Wystąpił on z głównym referatem dnia, zatytułowanym „Rozwiązania opakowaniowe Komori”.

Sytuacja na rynku produkcji opakowań

Doug Schardt przedstawił obecne tendencje na rynku opakowań oraz wyzwania, z jakimi mierzą się drukarnie tego sektora. Wskazał przy tym na kluczowe rozwiązania, jakie mogą stanowić wsparcie dla klientów przy realizowaniu oczekiwanego przez nich poziomu zysków oraz zwrotu z inwestycji. Wymieniając trendy rynkowe zaznaczył, że są one podobne jak w pozostałych obszarach branży poligraficznej: spadające nakłady, konieczność szybszej zmiany zleceń i większa wszechstronność realizowanej produkcji. Podkreślił, że odpowiedzią firmy Komori na te wyzwania są rozwiązania oferowane w ramach wspólnego portfolio PackagingOnDemand: pełnoformatowe maszyny offsetowe Lithrone GX40 i Lithrone GX40RP, jak również offsetowe maszyny półformatowe, systemy druku cyfrowego oraz szereg urządzeń peryferyjnych i rozwiązań oferowanych w ramach platformy Print Engineering Service Provider (PESP).

Priorytet: wysoka jakość i wydajność

Podczas prezentacji Doug Schardt zwracał uwagę na istotne rozwiązania technologiczne maszyn Komori, które wyróżniają je na tle oferty innych producentów: system szybkiego narządzania KHS-AI, skaner PDC-SX i system inspekcji PQA-S. Wymienił również funkcje Smart Sequence – wstępnego programowania, optymalizującą proces zmiany zlecenia oraz Smart Feedback – automatyzującą zmianę ustawień maszyny po kolejnym jej przezbrojeniu. Szczególną uwagę zwrócił na system farbowy, w jaki wyposażona jest maszyna Komori Lithrone, oraz system nawilżania Komorimatic. W efekcie – jak zapewniał prelegent – użytkownik otrzymuje maszynę oferującą bardzo wysoką jakość i wydajność, co jest rezultatem zastosowania w niej ww. systemów i rozwiązań technologicznych.

Demonstracje maszyn podczas pracy „na żywo”

Szczególne zainteresowanie uczestników Dnia Otwartego wzbudziły – jak zwykle podczas tego rodzaju spotkań – prezentacje maszyn podczas pracy „na żywo”. Jako pierwsza demonstrowana była maszyna Lithrone GX40 z wieżą lakierującą. Wykonano w niej dwie prace: nakład 500 arkuszy o grubości 0,35 mm drukowany w sześciu kolorach (przy użyciu farb UV) z dodatkowym lakierem błyszczącym, a następnie – nakład 2 tys. arkuszy o grubości 0,45 mm. Do wymiany stosu przed realizacją drugiego zlecenia wykorzystano zautomatyzowany system logistyki, dzięki czemu uniknięto konieczności obniżania prędkości maszyny.

W innej prezentowanej maszynie – Lithrone GX40RP, wyposażonej w innowacyjny system suszenia H-UV, także wykonano dwie prace w układzie kolorystycznym 4/2 oraz 4/1. Podczas pokazu zwrócono szczególną uwagę na niezwykle łagodne przekazywanie arkuszy zapewniane przez system ich obustronnego zadrukowywania (bez konieczności odwracania), w jaki wyposażony jest ten model. Funkcja ta jest szczególnie istotna przy zadrukowywaniu nietypowych, a więc droższych podłoży.

Kolejną prezentowaną maszyną była półformatowa Lithrone S29 z wieżą lakierującą, w której także wykonano dwa zlecenia: nakład 200 arkuszy kartonu o grubości 0,3 mm (zadrukowywany z prędkością 16 tys. ark./h) oraz 200 arkuszy folii PET, przy realizacji którego prędkość została obniżona do 10 tys. ark./h.

Po zakończeniu prezentacji maszyn uczestnicy Dnia Otwartego mieli możliwość zwiedzenia niedawno zmodernizowanego Centrum Technologii Poligraficznych firmy Komori. Część oficjalna spotkania zakończyła się specjalistycznym seminarium, poświęconym zaawansowanym podłożom drukowym.

Źródło: Komori