Eagle rozpoznaje potrzeby branżowe
3 Nov 2014 12:44

Firma Eagle Product Inspection (Eagle), dostawca technologii kontroli produktów, w tym urządzeń do kontroli rentgenowskiej oraz analizy zawartości tłuszczu na liniach produkcyjnych, wprowadziła na rynek nową serię wykrywaczy metali przeznaczonych dla producentów żywności. Seria ta obejmuje trzy wysokowydajne systemy wykrywania metali, z których każdy zapewnia wykrywanie i usuwanie zanieczyszczeń w postaci metali i stali nierdzewnej jeszcze przed dystrybucją produktów. Przeznaczone zarówno do mokrych, jak i suchych produktów detektory zapewniają wysoką jakość produktów przez usuwanie z nich zanieczyszczeń metalami.

Poza zapewnieniem, że żywność polskich producentów nie będzie zawierać zanieczyszczeń, detektory metali ułatwiają zachowanie zgodności z lokalnymi normami bezpieczeństwa żywności wynikającymi z przepisów unijnych dotyczących jednolitego rynku, w tym ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzenia (WE) nr 178/2002. Ponadto wobec rosnącego na świecie eksportu artykułów spożywczych detektory metali pozwalają producentom przestrzegać norm międzynarodowych, w tym wymagań amerykańskiej ustawy o modernizacji systemu kontroli bezpieczeństwa żywności (Food Safety Modernization Act, FSMA), szóstego wydania standardów Brytyjskiego Konsorcjum Detalistów (British Retail Consortium, BRC) oraz szóstego wydania Międzynarodowego Standardu Żywności (International Featured Standard, IFS).

Jak przekonuje producent, wszystkie detektory metali Eagle oferują maksymalną niezawodność, optymalny poziom czułości, a ponadto można je łatwo zintegrować z już istniejącymi liniami produkcyjnymi w miejscach o ograniczonej przestrzeni, co pozwala ograniczyć do minimum przestoje. Zainstalowane kolorowe, intuicyjne ekrany dotykowe dla operatorów umożliwiają szybkie przygotowanie urządzeń do obsługi różnych produktów, zwiększają zakres ich możliwości oraz efektywność roboczą.

Detektory metali serii H

Jest to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, gdyż producenci mają do dyspozycji bardzo wysokie częstotliwości, tzn. 25/100/300 lub 100/300/800 kHz. Dzięki temu detektory metali serii H doskonale nadają się do kontroli bardzo zróżnicowanych, zarówno mokrych, jak i suchych produktów w każdej postaci — luzem lub w opakowaniach. A ponieważ częstotliwość można łatwo wyregulować, przed producentami otwierają się nowe możliwości związane z rozszerzeniem oferowanej przez nich gamy produktów przy ograniczeniu do minimum przestojów.

Detektory metali serii V

Oferowane przez Eagle detektory metali serii V są przeznaczone do wykrywania i usuwania zanieczyszczeń ze swobodnie przepływających produktów, takich jak przekąski i indywidualnie szybko mrożone (IQF) artykuły spożywcze, zanim trafią one do pionowych maszyn pakujących. Zastosowane w nich najnowocześniejsze cewki oraz elektroniczne systemy operacyjne sprawiają także, że urządzenia te doskonale nadają się do wykrywania zanieczyszczeń niemagnetycznych w postaci stali nierdzewnej oraz niekulistych, np. drutów i drobnych metalowych opiłków.

Urządzenia serii V są niezrównane, gdy liczy się skuteczność wykrywania, umożliwiając wybór częstotliwości roboczej 100/300 lub 300/800 kHz oraz kontrolowanie produktów „w locie” między wagą a pakowarką. Możliwość współpracy z większością linii produkcyjnych obejmujących wagi i pakowarki wiodących producentów pozwala dodatkowo zwiększyć wydajność dzięki prostej integracji urządzeń. Z kolei zwarta konstrukcja sprawia, że można je łatwo zainstalować w miejscach o ograniczonej przestrzeni, nie tracąc przy tym zdolności produkcyjnych.

Zapewniające stabilną i niezawodną pracę, a także zachowanie zgodności z normami branżowymi detektory serii V obejmują wbudowane oprogramowanie do walidacji działania i wydajności, które prowadzi pracowników odpowiedzialnych za zapewnienie jakości przez poszczególne procedury walidacji systemu.

Detektory metali serii F

Detektory metali serii F doskonale nadają się do kontroli swobodnie spadających drobnych proszków i granulek, oferują wysoką czułość wykrywania oraz odrzucanie zanieczyszczeń metalowych, w tym w postaci niemagnetycznej stali nierdzewnej. Automatyczne rozdzielacze zaprogramowano w taki sposób, aby zapewniały dokładne odrzucanie zanieczyszczeń z potoku wyrobów przy zachowaniu wysokich prędkości produkcji. Solidnie zbudowane detektory serii F zapewniają szybki i łatwy dostęp w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych i czyszczenia. Na przykład rozdzielacze można szybko wymontować bez użycia narzędzi, co powala ograniczyć niepożądane przestoje i koszty.

Źródło: Eagle Product Inspection