Edukacja i szkolenia dla sektora etykiet dzięki Label Academy
18 Jul 2014 12:09

Pod koniec 2012 roku zarząd stowarzyszenia FINAT zatwierdził nową inicjatywę mającą na celu dostosowanie programów edukacyjnych i szkoleniowych dla operatorów w branży etykiet. Nowa inicjatywa e-learning dla społeczności rynku etykietowego, The Label Academy, jest gotowa do startu.

Dawniej rynek poligraficzny był uznawany za sektor posiadający jeden z najlepszych systemów edukacyjnych i szkoleniowych w całym rozwiniętym świecie, z dobrym systemem praktyk zawodowych, okazałym wachlarzem doskonałych szkół poligraficznych, z doświadczonymi ekspertami oraz szerokim wyborem podręczników obejmujących całą gamę procesów drukowania.

Poligrafia coraz bardziej odchodzi od rzemiosła na rzecz przemysłu opartego na technologii, usługach i komunikacji, rozwinęły się zaawansowane technologicznie sektory takie jak produkcja etykiet samoprzylepnych, rośnie również presja na koszty i marże, i wydaje się, że mniej uwagi zwraca się na jakość i edukację opartą na wiedzy i szkoleniu. Uczelnie dedykowane przemysłowi drukarskiemu w wielu częściach świata stopniowo zanikają lub jeśli nadal działają, nie są postrzegane jako istotne w zakresie szkoleń dla sektora etykiet. Rozpiętość procesów drukarskich w branży etykiet jest niezwykle szeroka, wliczając w to także procesy operacji wykończeniowych. Wyzwania w zakresie znajomości branży oraz nowych możliwości rosną, a tym samym i wymagania dotyczące chociażby nowych technologii cyfrowych czy interaktywnych rozwiązań ochrony etykiety i marki.

Właśnie z tego powodu zespół składający się z ekspertów z sektorów wydawniczego, internetowego i marketingowego w Tarsie, wspierany przez niewielką grupę doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów z branży, planuje uruchomienie Label Academy.

Projekt tego nowego programu edukacyjnego i szkoleniowego dla branży przemysłu etykietowego został opracowany przez Mike'a Fairleya, deputy head stowarzyszenia PIRA (The Paper, Printing and Packaging Assosiation), wykładowcę oraz założyciela czasopisma „Labels&Labelling”, powszechnie uznawanego za guru branży etykietowej. Fairley jest także autorem licznych publikacji, podręczników i materiałów szkoleniowych obejmujących tematykę m.in. druku, papieru, etykiet czy opakowań.

W najbliższych miesiącach zespół specjalistów z 4impression (autorów podręcznika edukacyjnego wydanego przez FINAT) i holenderska firma Converting Technology International będą pracowali nad ukończeniem pierwszych 6 lub więcej (ze wstępnie zapowiedzianych 20) modułów e-learning, które mają na celu dostarczanie wsparcia w zakresie kształcenia i niesienie podstawowych szkoleń dla pracowników przemysłu etykietowego. Pierwsze moduły obejmą tematy takie jak m.in.:

- podłoża do drukowania etykiet,

- procesy powstawania i procesy przygotowawcze produkcji,

- procesy drukowania, wykrawania i obróbki,

- cyfrowe drukowanie etykiet,

- zrównoważony rozwój w przemyśle etykietowym,

- historia branży.

Oficjalna premiera Label Academy miałaby odbyć się we wrześniu na targach Labelexpo Americas, a pierwsze moduły platformy e-learningowej powinny być dostępne w sprzedaży lub do pobrania z nowej, właśnie projektowanej strony internetowej Label Academy, jeszcze w tym roku.

 

Na podstawie informacji stowarzyszenia FINAT opracowała AP