Efektywne kosztowo metody kontroli obecności
16 Oct 2023 09:00

Jak informuje firma Leuze, jej czujniki z nowej serii 5B wykrywają obiekty z wyjątkową niezawodnością, zapewniają oszczędności i są łatwe w obsłudze.

 W intralogistyce, przy procesach pakowania lub w przemyśle motoryzacyjnym od czujników kontroli obecności często oczekuje się spełniania następujących wymagań: muszą niezawodnie wykrywać obiekty, być łatwe w instalacji, a przede wszystkim ich stosowanie musi być opłacalne. Właśnie dlatego firma Leuze opracowała nową serię czujników 5B.

Przekonują one elastycznością obsługi, oferując wysoki poziom efektywności kosztowej. Są to często decydujące argumenty w przypadkach, gdy system wymaga zastosowania dużej liczby czujników. Leuze oferuje swoje rozwiązania w formie fotoelektrycznych czujników refleksyjnych, jednokierunkowych barier świetlnych i czujników dyfuzyjnych. Seria 5B jest certyfikowana dla stopnia ochrony IP 67 oraz ECOLAB.

Proste wyrównywanie i uruchomienie

Dzięki kompaktowej obudowie (11 x 32,4 x 20 mm - szer. x wys. x dł.) czujniki doskonale sprawdzą się w przypadku zastosowań w ograniczonej przestrzeni montażowej. W rezultacie można je instalować na przykład w pobliżu linii przenośników. Co więcej, seria 5B jest kompatybilna z poprzednimi seriami pod względem zastosowanych technologii montażu, co upraszcza modernizację. Dodatkowo wkładki metalowe z gwintem M3 ułatwiają instalację. Konfiguracja jest również prosta: dzięki przyjaznemu dla użytkownika potencjometrowi operatorzy systemów mogą w dowolnym momencie szybko wyregulować czujniki i dostosowywać je do zmieniających się warunków. Jednorodna i dobrze widoczna plamka świetlna ułatwia wyrównywanie czujników. Różne opcje przyłączy elektrycznych, np. za pomocą kabla, złącza M8 lub wielożyłowego przewodu pomagają uzyskać maksymalną elastyczność. Kolejnym mocnym punktem podczas instalacji i odczytu wskazań statusu jest widoczny w zakresie 360° wskaźnik LED.

Dodatkowo – wykrywanie obiektów o wysokim połysku

Czujniki serii 5B niezawodnie wykrywają nawet obiekty depolaryzujące, takie jak przedmioty odblaskowe, owinięte w folię termokurczliwą lub połyskujące. Jednokierunkowe bariery świetlne działają z częstotliwością przełączania do 900 Hz, dzięki czemu oferują one wysoką wydajność i zapewniają rezerwę funkcjonalną.

Zasięg działania dla tego modelu wynosi do 15 metrów, a dla fotoelektrycznych czujników refleksyjnych do 6,5 metra. Częstotliwość przełączania czujników dyfuzyjnych osiąga 1000 Hz. Ponadto firma Leuze pomyślała również o ochronie przed nieuprawnionym dostępem: na wyjściu przełączającym stworzono możliwość zabezpieczenia przed manipulacją, przełączanie jasny/ciemny odbywa się z wykorzystaniem okablowania.

Opracowano na podstawie informacji firmy Leuze