Ekologiczna folia wydłuża czas przydatności żywności do spożycia
1 Mar 2016 12:04

Badacze z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze (NUS) opracowali nowy, przyjazny dla środowiska materiał opakowaniowy, który może dwukrotnie wydłużyć czas przydatności do spożycia łatwo psujących się produktów spożywczych.

Materiał, który jest efektem ponad trzyletnich badań zespołu naukowców z NUS, stanowi połączenie wyciągu z nasion grejpfruta oraz chitozanu – biodegradowalnego polimeru uzyskiwanego z muszli skorupiaków. Uzyskuje się go podczas jednodniowego procesu, w którego trakcie oba składniki są mieszane, filtrowane, rozprowadzane na płytkach Petriego, a następnie suszone w piecu. W ten sposób powstaje cienka przezroczysta folia.

Uzyskany materiał blokuje światło ultrafioletowe, a tym samym spowalnia rozkład produktów spożywczych powodowany przez utlenianie i procesy chemiczne zachodzące pod wpływem światła.

Profesor Thian Eng San z wydziału inżynierii mechanicznej NUS powiedział, że wybór nasion grejpfruta wynika także z ich własności antyzapachowych, które mogą przydać się w sytuacji, gdy w opakowaniu umieszczone zostaną produkty o wyjątkowo silnym zapachu, np. owoce duriana. Dodał również, że surowce wykorzystane do produkcji ekologicznej folii są o ok. 30% droższe od polietylenu, jednak nie wątpi, że tę różnicę w cenie uda się zredukować w przypadku produkcji folii na szeroką skalę.

Nowy produkt może trafić na rynek w ciągu najbliższych 3-5 lat.

Na podstawie informacji straitstimes.com opracował TK