EMSUR został nowym członkiem konsorcjum CEFLEX
17 Feb 2020 10:18

Firma Emsur została nowym członkiem CEFLEX, konsorcjum europejskich firm, które działają na rzecz stworzenia w całej Europie do 2025 r. kompletnej infrastruktury służącej do zbiórki, sortowania i przetwarzania poużytkowych opakowań giętkich.

W skład CEFLEX wchodzi obecnie ponad 130 członków reprezentujących cały łańcuch wartości opakowań giętkich, którzy połączyli siły na rzecz promocji modelu gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ). W 2020 r. CEFLEX szykuje się do stworzenia i wdrożenia mapy drogowej działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w sektorze opakowań giętkich, na którą złożą się – prócz innych celów – również opracowanie wytycznych w zakresie wzornictwa, wartości dodanej oraz odpowiedzialnego gospodarowania zasobami. Mapa drogowa będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych stron, nie tylko członków CEFLEX.

Konsorcjum będzie również kontynuować prace nad już trwającymi projektami: REFLEX, który bada i poszukuje rozwiązań technicznych problemu barier ograniczających mechaniczny recykling zużytych opakowań giętkich, oraz FIACE, który analizuje wartość dodaną opakowań giętkich z punktu widzenia GOZ. Oba projekty zapewniają dobry punkt wyjścia dla osiągnięcia europejskich celów ustalonych przez konsorcjum na 2020 i 2025 r.

„Udział EMSUR w tej inicjatywie to kolejny przykład naszego zaangażowania na rzecz osiągnięcia zrównoważonej przyszłości w sektorze opakowań giętkich opartej na modelu obiegowym jako realnej i niezawodnej alternatywy. W CEFLEX przyczyniamy się do stworzenia niezbędnej infrastruktury służącej recyklingowi opakowań giętkich oraz promowaniu ich cyrkularności” - powiedział Alberto Gallardo, dyrektor generalny EMSUR.

Zaangażowanie EMSUR w zrównoważony rozwój oznacza dostarczanie opakowań, które ułatwiają dostęp do żywości, a przy okazji dzięki zoptymalizowanemu wykorzystaniu surowców naturalnych ograniczają negatywny wpływ tworzyw na środowisko. Wizja zrównoważonego rozwoju EMSUR koncentruje się na eko-wzornictwie oraz możliwości recyklingu opakowań tej firmy.

Ostatnie innowacje EMSUR w obszarze zrównoważonego rozwoju to m.in. kompostowalna torba barierowa. Ta nowa ekologiczna alternatywa została opracowana z myślą o rynku kawy, chociaż można ją dopasować do potrzeb również innych kategorii produktowych. Nowe rozwiązanie może być również wykorzystane jako opakowanie i nadająca się do kompostowania alternatywa dla produktów spożywczych pozycjonowanych w kategorii bio, naturalne lub organiczne.

INNOTECH, centrum badawczo-rozwojowe COEXPAN-EMSUR umożliwiające badanie nowych sposobów wykorzystania opakowań giętkich i sztywnych, stało się wzorcem w zakresie szybkiego dostarczania nowych rozwiązań dla kluczowych potrzeb z obszaru zrównoważonego rozwoju i GOZ.

Co więcej przed kilkoma miesiącami oddział EMSUR Argentina wspólnie z COEXPAN Chile zaprezentowały usuwalną banderolę na produkty mleczne, opracowaną wspólnie z Nestlé Chile i przyczyniającą się do odzysku tworzyw sztucznych.

Prócz przystąpienia do CEFLEX, COEXPAN i EMSUR wchodzą wspólnie w skład Circular Plastic Alliance, inicjatywy, która działa na rzecz modelu GOZ w obszarze tworzyw sztucznych na drodze promowania stosowania materiałów z odzysku oraz wydajnych procesów recyklingu. Tym samym przyczyniają się do promowania zrównoważonego rozwoju i innych celów ustalonych przez Unię Europejską, dzięki którym do 2025 r. w nowych produktach ma znaleźć się co najmniej 10 mln ton tworzyw sztucznych z odzysku rocznie.

Firma EMSUR działa zgodnie z polityką jakości i bezpieczeństwa żywności opartą na idei doskonałości i ciągłego doskonalenia. Dodatkowo EMSUR SPO France oraz EMSUR Poland zostały w ostatnim czasie nagrodzone certyfikatami EcoVadis, stanowiącymi potwierdzenie jej działań na rzecz osiągnięcia zrównoważonej przyszłości.

Na podstawie informacji EMSUR opracował TK