Chespa i Asahi prezentują wspólny projekt na drupie
1 Jan 1970 14:56

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Asahi Photoproducts, pionier w dziedzinie rozwoju fleksograficznych płyt fotopolimerowych, wspólnie z Esko podpisał umowę z polską firmą Chespa posiadającą liczne zakłady w całej Europie Wschodniej. Umowa ma na celu zaoferowanie obecnym i potencjalnym klientom unikalnych, biodegradowalnych/kompostowalnych opakowań o wysokiej barierowości, drukowanych przy użyciu specjalistycznych atramentów Chespa na bazie roślinnej, z wykorzystaniem najnowszego systemu rastrowania Crystal V firmy Esko i systemu naświetlania XPS Crystal Exposure, a także z pomocą wodowymywalnych płyt Asahi Photoproducts AWP CleanPrint, neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. W ten sposób firmy chcą zagwarantować produkcję najwyższej jakości wydruków przy zoptymalizowanym zużyciu farb, minimalnej ilości odpadów, trwałych kolorach i bez emisji gazów cieplarnianych. Wydrukowane próbki będą dostępne dla odwiedzających stoisko Asahi Photoproducts na targach drupa.

Firma Chespa, założona w 1991 roku, to producent farb i studio repro, posiadająca 18 spółek w 7 krajach. Spółka oferuje szeroką gamę farb na bazie wody i rozpuszczalników, matryc tnących i gotowych do druku fotopolimerowych płyt drukowych do użytku z szeroką gamą podłoży. Firma zatrudnia 750 pracowników i osiąga obroty w wysokości 140 milionów euro. Chespa ma długą tradycję zrównoważonej działalności i stale inwestuje w nowoczesne obiekty, inteligentne rozwiązania ekologiczne, energooszczędne linie produkcyjne oraz projekty badawczo-rozwojowe związane z wykorzystaniem materiałów odnawialnych. Pomaga to jej zmniejszyć zużycie energii, wody, ilości odpadów wysyłanych na wysypiska, a także zwiększyć bezpieczeństwo pracowników dzięki zastosowaniu zautomatyzowanych linii i robotów.
Farby Chespa są wytwarzane przy użyciu odnawialnych surowców i generują o 35% mniej eCO2/kg. Zawierają do 40% suchej masy w porównaniu do 1% w przypadku standardowych farb. Farby są biodegradowalne i kompostowalne zarówno w warunkach przydomowych, jak i przemysłowych. W oparciu o te i inne powody firma otrzymała właśnie nagrodę od Flexographic Technical Association (FTA) w USA za swoje programy zrównoważonego rozwoju, w tym za farby na bazie wody produkowane z odnawialnych surowców.
Projekt przeprowadzony we współpracy z firmami Asahi i Esko, z wykorzystaniem zrównoważonych podłoży i farb, a także neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla płyt drukowych Asahi, został przetestowany przez producenta czekolady przy użyciu wodnych farb FlexiBio firmy Chespa oraz przez producenta żywności na bazie orzeszków ziemnych przy użyciu wodnych farb FlexiEco (również Chespa). Obaj producenci byli zachwyceni wyjątkową jakością uzyskaną przy użyciu specjalistycznych farb Chespa, zrównoważonego podłoża, wysokiej jakości sitodruku firmy Esko i neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla płyt CleanPrint firmy Asahi.
Nasz markowy klient wybrał do pakowania swoich produktów zrównoważone podłoże papierowe z powłokami barierowymi, zwracając uwagę na jego barierowość względem tlenu, wody, aromatów i tłuszczów oraz możliwość zgrzewania na gorąco - powiedziałaAnetta Malkusch, dyrektorka ds. PR, marketingu i reklamy w Chespa Sp. z o.o. Dodatkowym wymogiem była oczywiście możliwość drukowania wysokiej jakości grafiki na powierzchni przy użyciu zrównoważonych fotowymywalnych płyt AWP firmy Asahi, naszych farb na bazie wody i najnowszej technologii sitodruku Crystal-V firmy Esko. Obie firmy były zachwycone rezultatem i z niecierpliwością czekamy na współpracę z Asahi Photoproducts, aby wydrukować próbki przy użyciu naszych farb na tym wyjątkowym i zrównoważonym podłożu dostępnym na ich stoisku drupa. Chespa jest również dumna z tego, że została wyróżniona nagrodą FTA w zakresie zrównoważonego rozwoju za farby na bazie wody użyte w tym projekcie, które są oparte na odnawialnych surowcach.
Papier z powłoką barierową, pod marką FlexiLack FX Barrier firmy Chespa, to wysokowydajna metalizowana folia kompostowalna, która składa się z czterech warstw: folii celulozowej pokrytej od góry i od dołu specjalistyczną powłoką z górną warstwą metalizowanej powierzchni nadającej się do zadruku. Łączy ona w sobie doskonałe właściwości optyczne ze zwiększoną barierowością i właściwościami typu deadfold. Docelowe zastosowania obejmują opakowania typu twistwrap i flow-wrap dla wyrobów cukierniczych, piekarniczych i produktów niespożywczych. Projekt jest skierowany do właścicieli marek, którzy celują w wyjątkowy poziom zrównoważonego rozwoju, a także w zachowanie funkcjonalnych właściwości barierowych opakowania, wymaganych dla tego typu zastosowań spożywczych.

Opracowano na podstawie informacji firmy Asahi Photoproducts