Stora Enso i Huhtamaki uruchamiają program recyklingu
1 Jan 1970 11:18

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy Huhtamaki i Stora Enso połączyły siły przy nowym programie recyklingu kubków papierowych o nazwie The Cup Collective. Program – pierwszy tego typu na kontynencie europejskim – ma na celu recyklingu i odzysk wartości zużytych kubków papierowych na przemysłową skalę. Początkowo będzie on działał w krajach Beneluksu. Twórcy wystosowali otwarte zaproszenie do partnerów z łańcucha dostaw do udziału w projekcie The Cup Collective i wspólnego ustanowienia standardów zbiórki i recyklingu kubków papierowych.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej do 2030 r. kraje członkowskie powinny osiągnąć 85% poziom recyklingu opakowań z papieru i tektury. Kubki papierowe nadają się do odzysku, jednak zanim zostaną przetworzone w nowe produkty z papieru, muszą zostać zebrane. Inicjatywa The Cup Collective ma stworzyć niezbędną infrastrukturę do zbiórki i tym samym znacząco podnieść poziom recyklingu celulozy pozyskiwanej z kubków. Zgodnie z założeniami program uprości zbiórkę zużytych kubków przez konsumentów i przemysł, by mogły zostać przetworzone na wartościowe surowce.

Pierwsze pojemniki przeznaczone do zbiórki papierowych kubków staną w restauracjach, kafejkach, biurowcach oraz węzłach komunikacyjnych w obszarach miejskich Brukseli i Amsterdamu. The Cup Collective ma na celu recykling 0,5 mld papierowych kubków w ciągu pierwszych dwóch lat, a ponieważ opracowano go z myślą o zbiórce na masową skalę, powinien znacząco zwiększyć poziom recyklingu w Europie. Programem zarządza Co-cre8, brytyjska firma z ponad 10-letnim doświadczeniem w projektowaniu i wdrażaniu programów recyklingu w całej Europie.

Huhtamaki to światowy lider w zakresie tworzenia i produkcji artykułów z włókien pochodzących z recyklingu. Dla nas liczy się każdy kubek. Chcemy wykonać kolejny krok i upewnić się, że kubki z odzysku również poddawane są efektywnemu recyklingowi. Połączyliśmy najlepszą wiedzę Huhtamaki i Stora Enso przy tworzeniu tej nowej wizji zbiórki i recyklingu kubków na skalę przemysłową – mówi Eric Le Lay, prezes Fiber Foodservice EAO w Huhtamaki.

Stora Enso życzyłaby sobie przyspieszenia obiegu zamkniętego wszystkich materiałów opakowaniowych i mamy doskonałe podstawy, by to osiągnąć. Tektury, które wytwarzamy, są projektowane pod kątem recyklingu, a nasze własne zakłady, w tym Langerbrugge w Belgii, są w stanie przetwarzać i poddawać recyklingowi papierowe kubki, by stały się nowymi produktami z celulozy. Dzięki partnerstwu z Huhtamaki i Co-cre8 będziemy w stanie stworzyć platformę zbiórki i odzysku włókien z kubków w przemysłowej skali- dodaje Hannu Kasurinen, starszy wiceprezes w oddziale Materiałów Opakowaniowych Stora Enso.

The Cup Collective będzie współpracować z partnerami w całym łańcuchu dostaw, od największych sieci restauracji i kawiarni, sprzedawców detalicznych i węzłów komunikacyjnych po niezależne kawiarnie, partnerów zajmujących się zbiórką odpadów, operatorów gospodarki odpadami i decydentów w całej Europie, aby sprostać wyzwaniom związanym z recyklingiem i dostarczyć realne, przemysłowe rozwiązanie dla Europy. Na razie program jest finansowany przez obie firmy, ale kluczowym czynnikiem jego sukcesu będzie zdolność do samofinansowania się w przyszłości.

Opracowano na podstawie informacji firm Huhtamaki i Stora Enso

error: Kopiowanie zabronione!