Stora Enso pozbywa się swych rosyjskich zakładów
1 Jan 1970 08:45

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Stora Enso sprzeda lokalnemu kierownictwu swoje trzy zakłady produkujące opakowania z tektury falistej w Rosji, mieszczące się w Łuchowicach, Arzamas i Bałabanowie. Firma uznała, że ze względu na niepewność panującą na rynku rosyjskim zarządzanie i działalność na szczeblu lokalnym będą stanowić bardziej korzystne długoterminowo rozwiązanie dla tych zakładów i ich pracowników.

Transakcja nie będzie miała istotnego wpływu na poziom rocznej sprzedaży Stora Enso i jej zysk operacyjny EBIT. Ze względu na ograniczone możliwości prowadzenia biznesu przez te przedsięwzięcia w wynikach finansowych pierwszego kwartału br. odnotowano odpis z tytułu utraty wartości na poziomie 35 mln euro. Dodatkowa strata na transakcji zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) wyniesie ok. 55 mln EUR, na co składają się głównie korekty z tytułu przeliczeń walutowych, które zostaną zaksięgowane w dniu zamknięcia transakcji. Wydatki są traktowane jako pozycje mające wpływ na porównywalność wyników.
Zbywane zakłady znajdują się w miejscowościach Łuchowice, Arzamas i Bałabanowo i zatrudniają około 620 osób, a ich łączna roczna zdolność produkcyjna wynosi 395 mln m² opakowań z tektury falistej. Zajmują się produkcją opakowań z tektury falistej na potrzeby firm działających na rynku rosyjskim w branżach artykułów spożywczych, wyposażenia domu, słodyczy i karmy dla zwierząt domowych.
2 marca 2022 r. Stora Enso ogłosiła, że do odwołania wstrzymuje wszelką produkcję i sprzedaż w Rosji. 25 kwietnia firma poinformowała o oddaniu dwóch tartaków i zakładów leśnych w Rosji pod lokalny zarząd.

Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso