European Paper Packaging Alliance (EPPA), europejskie stowarzyszenie zrzeszające firmy działające w branży opakowań spożywczych z papieru, zleciło niezależnej firmie konsultingowej Ramboll przeprowadzenie środowiskowej analizy cyklu życia (LCA) w celu porównania naczyń i sztućców jednorazowych i wielokrotnego użytku, stosowanych przez sieci fast-foodów. Jak twierdzi EPPA, uzyskane wyniki stawiają pod znakiem zapytania prawdziwość popularnego przekonania, że artykuły wielokrotnego użytku są bardziej przyjazne dla środowiska.
Badanie LCA firmy Ramboll opiera się na wcześniejszym raporcie i wykorzystuje dane z września 2021 roku, oceniając 24 rodzaje pojemników na żywność i napoje używanych w restauracjach szybkiej obsługi: wśród nich kubki na zimne i gorące napoje, miseczki do sałatek, kubki do lodów, torebki na smażoną żywność, talerze i tace oraz zestawy sztućców.
W trakcie analizy Ramboll oceniła opakowania jednorazowe i wielokrotnego użytku w 9 kategoriach w oparciu o założony wskaźnik recyklingu na poziomie 30%. Kategorie te obejmują zmiany klimatyczne (pod kątem emisji CO2), słodką wodę, wyczerpywanie się zasobów metali, drobne cząstki stałe, zasoby kopalne i zakwaszenie ziemi. Jak wynika z raportu, we wszystkich tych kategoriach produkty wielokrotnego użytku wykonane z polipropylenu wykazały zmniejszoną wydajność w porównaniu z jednorazowymi artykułami z papieru i kartonu. EPPA dodaje, że podobne wyniki uzyskano dla innych tradycyjnych materiałów wielokrotnego użytku, w tym ceramiki, szkła i metalu.
W sprawozdaniu zwrócono szczególną uwagę na przemysłowe systemy mycia wymagane w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, które zużywają energię, wodę i detergenty. To właśnie one – jak wskazuje raport – przyczyniają się do zużycia przez naczynia wielkrotnego użytku ponad 3-krotnie większej ilości słodkiej wody i surowców kopalnych: dwóch kategorii, w których wypadają one szczególnie słabo.
Według badania systemy wielokrotnego użytku wypadają lepiej jedynie w kategoriach promieniowania jonizującego i eutrofizacji wód słodkich (w których ich negatywne działanie jest odpowiednio 1,6 oraz 4,8 razy mniejsze od produktów jednorazowych). Stowarzyszenie podkresla również „minimalnie” mniejszy udział systemów wielokrotnego użytku w procesach zubażania warstwy ozonowej.
Producent opakowań i etykiet – firma Huhtamäki, członek EPPA - wyraziła swoje poparcie dla raportu. Zarówno EPPA, jak i Huhtamäki odnoszą się tym samym do Zielonej Agendy UE i Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ twierdząc, że zgodnie z wynikami badania cele zrównoważonego rozwoju promowane przez te inicjatywy mogą być w rzeczywistości sprzeczne z celami gospodarki obiegu zamkniętego. Przykładowo uznają – odnosząc się do kwestii przemysłowych systemów myjących - że wysokie zapotrzebowanie na słodką wodę opakowań wielokrotnego użytku może być sprzeczne z celami zrównoważonego rozwoju związanymi ze sprawiedliwym dostępem do zasobów.
Na swojej stronie internetowej EPPA informuje, że opakowania na bazie celulozy mają kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki żywnościowej, zapewniając – jak twierdzi - jedyne w pełni recyklowalne i zrecyklowane opakowania względem plastikowych alternatyw. Nowy raport EPPA to źródło informacji, które stowarzyszenie może wykorzystać do lobbowania prawodawców do wprowadzenia zmian w GOP korzystnych dla rozwiązań z papieru. Oczywiście nie należy zapominać, że do EPPA należą firmy, którym żywotnie zależy na wprowadzeniu proponowanych zmian, m.in. specjalizująca się w produktach z tektury Holmen Iggesund, producent opakowań tekturowych Mayr-Melnhof Cartonboard International oraz korporacja Paper Machinery dostarczająca urządzenia do produkcji opakowań z tektury i tworzyw sztucznych na żywność. Także w przypadku Huhtamäki główną częścią działalności jest produkcja kubków do napojów na wynos oraz tacek na jajka, owoce i wino produkowanych z odzyskanego włókna.
Opracowano na podstawie informacji EPPA