Esko Kongsberg świętuje 50 lat innowacji
6 May 2015 13:22

Firma Esko z dumą ogłasza wyjątkowe wydarzenie, jakim jest 50. rocznica istnienia Esko Kongsberg. Esko Kongsberg jest dziś czołowym na świecie producentem systemów do cyfrowej obróbki wykończeniowej wykorzystywanych w tysiącach instalacji na całym świecie. Trwałość, niezawodność i precyzja od zawsze były kluczowymi wartościami, do których dąży firma. „Na przestrzeni pięćdziesięciu lat zdobyliśmy cenne umiejętności, wspaniałą wiedzę i doskonałe technologie. Pozwoliło nam to przeistoczyć się z producenta stołów kreślarskich w czołowego dostawcę systemów do cyfrowej obróbki wykończeniowej” – mówi Emil Skarra, dyrektor zarządzający norweskiego oddziału firmy Esko.

„Cyfrowa obróbka wykończeniowa stanowi istotną część strategii Esko, a Esko Kongsberg jest kluczem do sukcesu zarówno naszego, jak i naszych klientów” – dodaje Udo Panenka, prezes Esko. „Pięćdziesiąt lat bezustannych innowacji zapewniło nam renomę i silne podstawy. Dysponujemy doskonałą technologią i umiejętnościami, które pozwalają naszym klientom wykorzystać możliwości oferowane przez cyfrową obróbkę wykończeniową – głównie na rynku produkcji materiałów informacyjnych, wystawowych i opakowań”.

Silna oferta oparta na 50 latach innowacji

We wczesnych latach swojego istnienia firma Kongsberg produkowała pierwsze stoły kreślarskie wykorzystywane do produkcji części próbnych i weryfikacji programów tnących do konstrukcji statków. Wkrótce oferta firmy wzbogaciła się o wyposażenie do grawerowania klisz drukarskich do produkcji map, a następnie pełnowymiarowych projektów samochodów i ciężarówek. W latach 80. XX wieku tradycyjne stoły kreślarskie Kongsberg były wykorzystywane zarówno na rynku produkcji oznakowań, jak i opakowań. W kolejnych latach firma zmieniała właścicieli na drodze serii przejęć, stając się częścią dobrze znanych przedsiębiorstw graficznych: najpierw Artios, a następnie Barco, która to firma przekształciła się w to, co obecnie znamy jako Esko. „Naszą przyszłość jako lidera rynku przypieczętowało nabycie firmy przez Esko w 2002 r. Dzięki temu mogliśmy nie tylko zaoferować kompleksowe rozwiązania, ale i polegać na sile globalnej sieci handlowej i serwisowej, co pozwoliło nam wkroczyć na nowe rynki i wykorzystać nowe możliwości” – twierdzi Skarra.
W 2011 r. firma Esko – wraz ze swoim zakładem w Kongsberg – została zakupiona przez spółkę Danaher, obierając kurs na jeszcze większą innowacyjność w przyszłości.

Dziś Esko Kongsberg obsługuje trzy największe rynki: opakowań, materiałów wystawowych
i materiałów informacyjnych. „Dążymy do tego, aby dla naszych klientów proces produkcyjny był tak łatwy, efektywny i wydajny, jak to tylko możliwe – począwszy od wczesnych etapów projektowania strukturalnego, aż po gotowy produkt” – dodaje Tom Erik Naess, kierownik produktu CAM w firmie Esko. Obecna oferta produktów Kongsberg sięga od małych, oferujących większą dokładność i prędkość stołów serii XE, po bardziej wszechstronne produkty serii XN i zapewniające największą produktywność rozwiązania serii XP. Najnowszym dodatkiem do rodziny produktów Kongsberg są stoły serii V do podstawowej produkcji oznakowań i próbek oraz stoły serii C do produkcji (wyjątkowo) wielkoformatowej.

Świetlana przyszłość

Przyszłość Esko Kongsberg zapowiada się świetnie – również dzięki temu, że rynek druku cyfrowego bezustannie się rozwija. „Coraz częściej widzimy, że nasze wyposażenie do cyfrowej obróbki wykończeniowej jest wykorzystywane do tworzenia gotowych produktów, a nie tylko prototypów czy próbek” – dodaje Panenka. „Dlatego też poświęcamy znaczną część naszych wysiłków badawczych i rozwojowych na zwiększanie produktywności i industrializację rozwiązań charakteryzującą się większym stopniem zautomatyzowania, bliższą współpracą z oprogramowaniem, rozbudowaną infrastrukturą przemysłową (np. do obsługi materiałów) i integracją z innymi maszynami”.

„W tym roku rozpoczęliśmy również renowację naszego zakładu w Kongsberg i tworzenie Centrum Innowacji, które umożliwi opracowanie ekonomicznych metod tworzenia produktów i procesów
w DBS (Danaher Business Systems). Te inicjatywy pomogą nam zapewnić najwyższą jakość
i wydajność produktów poprzez dostosowanie ich do określonych potrzeb klienta. Nasze nowe centrum produkcji prototypów pozwoli nam na przykład wykorzystać najlepsze procesy
i metodologie rozwojowe, a także umożliwi błyskawiczne tworzenie prototypów i przeprowadzanie zaawansowanych testów” – podsumowuje Panenka. „To ekscytujący czas dla naszej firmy i jej klientów. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych 50 lat innowacji w Kongsberg!”

Esko uczci 50. rocznicę istnienia marki Kongsberg na targach FESPA 2015, które odbędą się
w Kolonii (Niemcy) w dniach od 18 do 22 maja tego roku.

Źródło: Esko