Esko przedstawia platformę operacyjną i-cut Production Console
22 Oct 2014 10:57

Rosnące zapotrzebowanie na coraz bardziej zaawansowane narzędzia produkcyjne zainspirowało firmę Esko do opracowania systemu i-cut Production Console. Ten nowy system operacyjny użytkownika stanie się wspólną platformą dla wszystkich cyfrowych systemów do obróbki wykończeniowej Kongsberg. Łączy w sobie zestaw funkcji XL-Guide dostosowanych do zastosowań pakowniczych oraz zestaw funkcji i-cut Vision Pro, standardowego w branży systemu użytkownika do cięcia i produkcji niskonakładowej. Zgodny ze wszystkimi stołami Kongsberg system i-cut Production Console stanowi solidną podstawę dla przyszłego rozwoju.

System i-cut Production Console (iPC) steruje wszystkimi funkcjami stołów Kongsberg, w tym ruchem kamer, konfiguracją maszyny, rozpoznawaniem, kalibracją i regulacją narzędzi. „To znane i lubiane na rynku funkcje, które teraz stanowią część znacznie bardziej intuicyjnego systemu operacyjnego” – wyjaśnia Tom Naess, kierownik produktu CAM w firmie Esko. „Pragniemy pomóc klientom uprościć procesy robocze, aby mogli zmaksymalizować swoje możliwości. W łatwości użytkowania chodzi o redukcję złożoności zadań. W znacznym stopniu jest to możliwe dzięki wspaniałemu, wydajnemu oprogramowaniu, które zostało stworzone całkowicie od podstaw we współpracy ze specjalistami z dziedziny interfejsów użytkownika. iPC instynktownie wspiera operatora maszyny, używając czytelnych kolorów w celu przyciągnięcia uwagi do odpowiedniego elementu w odpowiednim czasie. System zmienia sposób realizacji zadań przez operatora, dzięki czemu może on jeszcze lepiej wykorzystać możliwości maszyny: dzięki temu nauka obsługi trwa krócej, a jakość produktów jest wyższa. To wszystko przekłada się na mniej przestojów i większą wydajność  przy mniejszym zapotrzebowaniu na szkolenia i interwencje serwisowe”.

System i-cut Production Console został specjalnie stworzony z myślą o prowadzeniu i wspieraniu operatora i jest wyposażony w wiele logicznych, przyjaznych dla użytkownika funkcji: od ikonek interfejsu graficznego z kolorystycznym kodowaniem powiadomień i informacji po możliwość zdalnego nadzorowania przebiegu produkcji. „Dzięki temu operator może wykonywać inne zadania, jednocześnie nadzorując produkcję na stole Kongsberg” – wyjaśnia Naess. „Przejrzysty ekran i łatwe do zrozumienia ikonki umożliwiają natychmiastową identyfikację każdego z etapów płynnego procesu roboczego”.

Spuścizna oprogramowania i-cut Vision Pro i rozwiązania Esko XL-Guide do zarządzania starszymi stołami Kongsberg stanowi solidną podstawę do tego, aby system iPC stanowił spełnienie składanej przez firmę Esko obietnicy największej elastyczności – jednego wspólnego interfejsu użytkownika dla wszystkich stołów i wszystkich zastosowań, pozwalającego użytkownikom z łatwością zrozumieć, w jaki sposób mogą wykorzystać możliwości maszyny w różnych obszarach działalności. “To platforma zaprojektowana z myślą o przyspieszeniu i ułatwieniu realizacji zadań, z większą liczbą opcji” – mówi Naess. „Operator może na przykład wstrzymać produkcję, zrealizować szybkie zlecenie lub stworzyć prototyp, a następnie powrócić do produkcji poprzedniej partii. W rezultacie możliwe jest uzyskanie większych nakładów i maksymalizacja czasu pracy w bardziej wydajny sposób”.

„Użytkownicy rozwiązań Kongsberg korzystają z wielu różnych narzędzi produkcyjnych i pragną być przygotowani na każde zadanie bez utraty wydajności – bez względu na to, czy produkują opakowania, czy materiały wielkoformatowe” – dodaje Naess. „Tworząc system i-cut Production Console opieraliśmy się również w znacznej mierze na informacjach i wynikach testów dostarczonych przez użytkowników, którzy przyczynili się do ostatecznej specyfikacji systemu. Ich cenne doświadczenie pozwoliło nam zidentyfikować funkcje, dzięki którym system oferuje niespotykaną dotąd łatwość użytkowania. System iPC dodatkowo przyczyni się do popularności naszych stołów, pomagając klientom jeszcze bardziej zwiększyć wydajność pracy”.

System i-cut Production Console jest dostępny na całym świecie za pośrednictwem wszystkich kanałów sprzedaży i dystrybucji firmy Esko dla stołów Kongsberg serii XN i V. Począwszy od roku 2015 system będzie dostępny dla większości modeli Kongsberg, również w postaci aktualizacji dla istniejących klientów.

Źródło: Esko