Esko zwiększa wydajność stołów do cięcia nawet o 80%
30 May 2016 08:26

Innowacje w zakresie automatyki, które firma Esko pokaże na targach drupa, obejmują: stoły do cięcia ze zautomatyzowanym ładowaniem i rozładunkiem zapewniające ciągłość prac wykończeniowych; rozwiązania w zakresie podajników tektury, umożliwiające automatyczne ładowanie tektury, pracę w wielu strefach, pozwalającą na ciągłe działanie stołów do obróbki wykańczającej; oprogramowanie Device Manager do sterowania całością procesu wykończeniowego.

„Łącząc te imponujące, nowatorskie rozwiązania, Esko likwiduje lukę między wydajnością procesów cyfrowej obróbki wykańczającej a szybką ewolucją pras cyfrowych, skutecznie eliminując istotne wąskie gardło w produkcji. Odwiedzający targi drupa będą mogli przekonać się, w jaki sposób nasza automatyka działa na wielu poziomach, zapewniając niezwykłą elastyczność. Dzięki bardzo szerokiemu wyborowi konfiguracji w zakresie automatyki w różnych przedziałach cenowych zostaną spełnione wszystkie potrzeby naszych klientów” – zapewnia Tom Naess, kierownik produktów cyfrowej obróbki wykańczającej w Esko.

Na targach drupa firma Esko zaprezentuje zautomatyzowany i zrobotyzowany przemysłowy system produkcyjny. Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak inteligentna obróbka i przetwarzanie materiału doskonale współgrają ze stołem do cięcia Kongsberg. W rozwiązaniu wykorzystano jednego z najbardziej elastycznych wśród aktualnie dostępnych robotów przemysłowych, charakteryzującego się dużą prędkością, wysoką mocą i wszechstronnością.

Przedstawiany na targach drupa system produkcyjny współpracuje z nowym stołem Esko Kongsberg C24 wyposażonym w funkcję pracy wielostrefowej. Przy takiej konfiguracji możliwe jest uzyskanie do 80% wyższej wydajności stołu do cięcia.

Robot prowadzi załadunek i rozładunek w poszczególnych strefach stołu z wysoką prędkością oraz precyzją. Inteligentna technologia kamery gwarantuje 100% dokładność i powtarzalność, zapewniając precyzyjne umieszczenie tektury na stole.

Dysponując zasięgiem 2,8 metra, robot może przenosić podłoża z wielu palet; można go także ustawić tak, aby jednocześnie obsługiwał dwa stoły do cięcia Kongsberg. Zastosowanie skanera na laser podczerwony chroni operatora i ogranicza konieczność użycia fizycznych barier bezpieczeństwa.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć przestoje maszyny i czas oczekiwania operatorów oraz uwolnić prawdziwy potencjał stołów Kongsberg, można zaprogramować je tak, aby pracowały w wielu strefach. W strefach tych można niezależnie umieszczać materiał. W trakcie przetwarzania materiału w obrębie jednej strefy stołu operator (lub robot) umieszcza materiał w innej strefie i przygotowuje ją do wykańczania. Drastycznie zmniejsza to czas bezczynności operatora, a stół do cięcia działa praktycznie non-stop.

Bardzo przydatne funkcje takie jak praca w wielu strefach będzie można zamontować także we wszystkich starszych stołach Kongsberg X, C, XP i XN. „Jako producent urządzeń do obróbki cyfrowej z 50-letnim doświadczeniem firma Esko kolejny raz dowodzi, że zasługuje na miano wytwórcy najbardziej niezawodnych stołów do cyfrowej obróbki wykańczającej. Cały czas dbamy o to, aby inwestycje klientów były pewne i opłacalne przez wiele lat” – komentuje Tom Naess.

Nowe zautomatyzowane podajniki tektury zwiększają wydajność stołów Kongsberg

Na targach drupa firma Esko zaprezentuje także rodzinę wysoko wydajnych podajników arkuszy. Trzy różne modele pasują do różnych stołów Esko Kongsberg serii C i X. Nowy asortyment podajników arkuszy iBF przystosowano do podawania najszerszej gamy sztywnych podłoży – zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Podajnik iBF szybko przenosi palety zawierające stosy materiałów, można uzyskać do niego dostęp za pomocą wózka widłowego i stanowi nieodzowne narzędzie do wszystkich zastosowań wymagających średnich lub dużych nakładów sztywnych materiałów. Podajnik zapewnia większą elastyczność, gdyż może być używany w połączeniu z podajnikiem rolkowym do materiałów elastycznych bez konieczności wymiany podajnika tektury.

Precyzyjne planowanie produkcji i określanie priorytetów w cyfrowej obróbce wykańczającej staje się łatwiejsze dzięki nowemu oprogramowaniu Device Manager firmy Esko, zapewniającemu całkowitą kontrolę nad produkcją. Na ekranie wyświetlane są informacje dotyczące postępu pracy, statusów i kolejek dla wszystkich podłączonych urządzeń. Oprogramowanie określa optymalne zagnieżdżanie arkuszy w celu zwiększenia wydajności. Operatorzy mogą korzystać z intuicyjnego interfejsu typu „przeciągnij i upuść”, aby nadać priorytet kolejce, wstawić pilne zadania, a nawet wyrównać obłożenie zadaniami poszczególnych stołów. Ponadto oprogramowanie Device Manager można połączyć z najbardziej kompleksowym rozwiązaniem firmy Esko w zakresie procesów, Automation Engine.

Tom Naess podsumowuje: „Przyjrzyjmy się grupie nowo wprowadzonych na rynek produktów i dołóżmy do tego wcześniej zapowiedziane innowacje firmy Esko w zakresie cyfrowej obróbki wykańczającej:

- dwie nowe serie stołów – Kongsberg X i Kongsberg C – każda z nich dostępna w różnych rozmiarach i konfiguracjach;

- automatyczna regulacja narzędzia dla szybkiej zmiany wykonywanego zadania;

zintegrowana baza danych materiałów wykańczających to nowa wartość oprogramowania roboczego.

Esko umożliwia kompleksowe podejście do obróbki wykańczającej i realne zwiększenie wydajności i produktywności. Zapewniamy klientom lepszą kontrolę nad obróbką wykańczającą, wykorzystanie pełnego potencjału stołów tnących i przeprowadzanie najważniejszych zadań za operatorów, dzięki czemu mogą pracować wydajniej i popełniają mniej błędów. Oprogramowanie do cyfrowej obsługi cięcia firmy Esko zintegrowane ze stołami Kongsberg i różnorodnymi funkcjami automatyki przenosi cyfrową obróbkę wykańczająca na prawdziwie przemysłowy poziom”.

Źródło: Esko