Etykiety pokażą czas spalania kalorii
20 Jan 2016 12:59

 

Już niedługo na etykietach brytyjskich produktów mogą pojawić się informacje o czasie, jaki zajmuje spalenie kalorii w nich zawartych. Ma to być sposób na walkę z nadwagą i otyłością na Wyspach Brytyjskich.

Uzupełnienie listy informacji już obecnych na etykietach: o kaloryczności, składzie i wartościach odżywczych artykułów spożywczych, dojdzie nowa kategoria: czas spalania kalorii. Brytyjscy naukowcy uważają bowiem, że takie informowanie o kaloryczności jest mało przydatne, bo ludzie często go nie rozumieją. Ten wniosek potwierdzają eksperci z Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (RSPH), którzy zaproponowali etykiety z "ekwiwalentem aktywności". Miałyby one informować konsumentów, ile czasu potrzeba, żeby spalić kalorie w danym produkcie - spacerując, jeżdżąc na rowerze lub biegając.

Zważywszy na skalę problemu związanego z nadwagą i otyłością – jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia dwa miliardy ludzi na świecie cierpi na jedną lub drugą przypadłość – potrzeba zrozumiałego znakowania produktów jest oczywista. Dodatkowo badania przeprowadzone przez Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego wśród 2000 dorosłych Brytyjczyków wykazały, że 63 proc. ankietowanych będzie wspierać wprowadzenie etykiet, a ponad połowa respondentów stwierdziła, że takie "ekwiwalenty aktywności" zmienią ich przyzwyczajenia żywieniowe na bardziej korzystne.

RSPH pokazało przykładowe etykiety, które ilustrują, ile minut będziemy musieli jeździć na rowerze, pływać, lub biegać, jeśli zdecydujemy się kupić dany produkt. Dla przykładu paczka chipsów ziemniaczanych zawiera informację, że aby spalić kalorie w niej zawarte, należy 23 min. jeździć na rowerze, 19 min. biegać i 13 min. pływać. Etykiety miałyby być umieszczone z przodu opakowania, w lewym dolnym rogu.

Na podstawie informacji TVN Meteo