Fanuc Polska zaprasza na targi TAROPAK 2014
25 Sep 2014 13:49

Polski oddział japońskiej firmy Fanuc, światowego lidera technologii CNC i robotyki, zaprasza do udziału w Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK. W tym roku firma Fanuc przygotowała trzy bardzo interesujące cele, pracujące w oparciu o roboty Fanuc z rodziny GENKOTSU. Słowo genkotsu w języku japońskim oznacza pięść lub dłoń, i w przypadku tych maszyn symbolizuje innowacyjne połączenie zwartej budowy, szybkości, mocy i elastyczności ruchów, bliskiej sprawności ludzkiego nadgarstka.

„Targi TAROPAK są dla nas bardzo istotną platformą prezentacji naszych najnowszych rozwiązań, będących odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku. By zachęcić producentów do szerszego zainteresowania się innowacyjnymi rozwiązaniami, w ramach naszych aplikacji pokazowych prezentujemy realne możliwości maszyn Fanuc. Tym samym przekonujemy, że niezawodny robot może w znaczny sposób usprawnić proces produkcji i podnieść konkurencyjność rynkową całego zakładu. Jednocześnie zwracamy uwagę, że polski przemysł stoi obecnie w obliczu najbardziej sprzyjających warunków do wdrażania nowoczesnych rozwiązań” – mówi Konrad Grohs, prezes Fanuc Polska Sp. z o.o.

Pierwsze stanowisko pokazowe zaprezentuje możliwości nowego robota Fanuc - M-3iA/12H. Ten kompaktowy i bardzo szybki robot, o zasięgu 1350 mm i maksymalnym udźwigu kiści 12 kg, został stworzony z myślą o usprawnieniu produkcji w najbardziej wymagających sektorach przemysłu np. przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Robot sprawdza się w operacjach przenoszenia, układania i pakowania delikatnych produktów, a w razie potrzeby poradzi sobie także z zadaniami szybkiego i precyzyjnego montażu. Unikalna konstrukcja ramion równoległych robota pozwala na wykonywanie bardzo szybkich ruchów. Jak przekonuje producent, ramiona robota M-3iA osiągają większą prędkość, krótszy cykl pracy oraz dokładność większą od tradycyjnych robotów montażowych.

W ramach aplikacji pokazowej robot z niezwykłą szybkością i precyzją będzie pakował szklane opakowania jednostkowe do opakowania zbiorczego.

Nowy robot Fanuc został wyposażony w nowy kontroler Fanuc R-30iB, system wizyjny Fanuc iRVision i wysokoczułą funkcję wykrywania kolizji. To wszystko sprawia, że rozwiązanie gwarantuje użytkownikom wyjątkowo dużą wydajność, przy zwiększonym poziomie oszczędności energii. Nadgarstek robota M-3iA/12H daje możliwość bardzo elastycznego programowania ruchów robota w zależności od potrzeb.

Na drugim stanowisku pokazowym firmy Fanuc odwiedzający targi będą mogli przyjrzeć się robotowi M1iA/ 0.5S, również należącemu do serii GENKOTSU. W aplikacji pokazowej robot będzie lokalizował metalowe łożyska za pomocą systemu wizyjnego iRVision, następnie będzie je pobierał i odkładał do odpowiednich otworów. W aplikacji wykorzystano opcję HMI, za pomocą której operator ma możliwość kontrolowania stanowiska w prosty, intuicyjny sposób. Z uwagi na małą wagę i kompaktową budowę robot sprawdza się w aplikacjach montażu urządzeń elektronicznych i mechanicznych oraz w zadaniach przenoszenia bardzo małych części - o masie do 0,5 kg. Za sprawą możliwości zastosowania w robocie systemu wizyjnego iRVision, maszyna doskonale radzi sobie także z zadaniami sortowania i pakowania produktów (w tym także tych najbardziej wymagających, np. farmaceutycznych) lub małych części, takich jak śruby, kołki, itp. Trzecie stanowisko pokazowe zostało przygotowane wspólnie z partnerem – firmą WIKPOL.

W jego ramach zostanie zaprezentowany robot z serii M2iA/3SL w procesie pakowania czekoladek. Nowy robot Fanuc doskonale nadaje się do chwytania, pakowania, przenoszenia oraz montażu. Robot o udźwigu 3 kg i zasięgu 1130 mm został wyposażony w mocne silniki serwo, które gwarantują wysokie przyspieszenie i krótkie cykle. Dzięki temu, że maszyna posiada ochronę IP69K (z ang. International Protection Rating - odporny na trudne warunki środowiskowe), może pracować w środowiskach o zaostrzonych normach czystości. Z uwagi na gładką i łatwą do czyszczenia powierzchnię, a także możliwość zastosowania w robocie środków smarnych dozwolonych w produkcji żywności rozwiązanie to doskonale sprawdza się w branży przetwórstwa żywności, m.in. w przemyśle spożywczym, mleczarskim i mięsnym. Robot Fanuc M-2iA jest sterowany przez nowy, energooszczędny kontroler 30iB, będący przedstawicielem najnowszej generacji inteligentnych kontrolerów. Te zawierające szereg inteligentnych rozwiązań kontrolery można układać w stos, w przypadku budowy systemów zawierających wiele robotów.

Na podstawie informacji firmy Fanuc