We wtorek 12 listopada, przy okazji Sustainable Packaging Summit w Amsterdamie zorganizowanego przez serwis Packaging Europe, organizacja grupująca europejskich produentów etykiet FINAT ogłosiła listę zwycięzców konkursu FINAT Sustainability Awards 2024. Konkurs nagradza wyjątkowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmowane w branży etykietowej. Nagrody zostały wręczone przez Jonathana Sextona (Sun Chemical), członka zarządu FINAT i przewodniczącego grupy zadaniowej FINAT Sustainability Awards, Päiviego Knihti (UPM Raflatac), członka zarządu FINAT i przewodniczącego Advocacy Workstream, oraz Pablo Englebienne, kierownika ds. nadzoru oraz zrównoważonego rozwoju w FINAT.
Tegoroczna edycja konkursu, w której jury zasiedli: Arno Melchior, globalny dyrektor ds. opakowań w Reckitt, Thomas Reiner, dyrektor generalny Berndt+Partner, oraz Fabrizio Di Gregorio, dyrektor techniczny Plastics Recyclers Europe i RecyClass, otrzymała 28 zgłoszeń w dwóch kategoriach: „Redukcja wpływu na środowisko” oraz „Optymalizacja recyklingu”. Zgłoszenia pochodziły z całego łańcucha wartości etykiet i obejmowały receptury kleju, powłoki antyadhezyjne, technologie metalizacji, farby do druku, sprzęt produkcyjny i drukujący, materiały etykietowe, metodologie recyklingu i konkretne rozwiązania opakowaniowe.
Po wnikliwej procedurze selekcji jury nagrodziło następujące dwie inicjatywy:
W kategorii „Zmniejszenie wpływu na środowisko”, która koncentruje się na materiałach, technologiach i procesach opracowanych w celu zminimalizowania negatywnego oddziaływania etykiet na środowisko:
ACTEGA Metal Print GmbH za ECOLEAF Mindful Metallization
Dzięki ECOLEAF firma ACTEGA opracowała na nowo proces metalizacji, wykorzystując metalizację „na żądanie”. Umieszczając płatki metalu dokładnie tam, gdzie są potrzebne, ECOLEAF eliminuje potrzebę stosowania folii nośnej PET, a tym samym rolek folii. Znacząco zmniejsza to ilość odpadów i zużycie tworzyw sztucznych oraz minimalizuje wpływ na środowisko związany z produkcją i utylizacją tych materiałów. ECOLEAF umożliwia produkcję przyciągających wzrok metalicznych zdobień etykiet o znacznie lepszym profilu środowiskowym.
Arno Melchior skomentował: Ta inicjatywa zapewnia rozwiązanie problemu, z którym użytkownicy końcowi borykali się od dłuższego czasu. Metalizacja często sprawia, że produkt nie nadaje się do recyklingu, jednak dzięki tej metodzie metalizacja jest stosowana tylko tam, gdzie jest to konieczne. W rezultacie znacznie zmniejsza to wpływ opakowania na środowisko.
W kategorii „Optymalizacja recyklingu”, która obejmuje działania mające na celu ułatwienie recyklingu opakowań i uwzględnienie zawartości pochodzącej z recyklingu poużytkowego:
Henkel AG za zrównoważone rozwiązanie z nowymi zmywalnymi etykietami PSA AQUENCE PS 3017 RE
AQUENCE PS 3017 RE to akrylowy klej na bazie wody, przeznaczony do etykiet samoprzylepnych z folii olefinowych stosowanych do butelek PET i wspierający recykling płatków PET.
Podczas gdy konwencjonalne metody wymagają energochłonnego, wysokotemperaturowego procesu w celu całkowitego usunięcia etykiet, nowy klej oferuje doskonałą skuteczność zmywania - nawet w temperaturze 65°C dla materiału wierzchniego PE. Dzięki temu etykiety można łatwo usunąć z butelek przy użyciu mniejszej ilości energii, jednocześnie zwiększając czystość i wartość PET pochodzącego z recyklingu. Oprócz tego, że jest to zrównoważone rozwiązanie dla etykiet olefinowych (np. BOPP i PE) na butelkach PET, Henkel potwierdza, że nadaje się on do kontaktu z żywnością. Klej łączy w sobie zmywalność z odpornością na wybielanie w kontakcie z wodą, co czyni go doskonałym wyborem do etykiet typu "clear-on-clear". AQUENCE PS 3017 RE otrzymał certyfikat zdolności do recyklingu od renomowanego i niezależnego Instytutu Cyclos-HTP (CHI). Stanowi innowacyjne rozwiązanie dla wszystkich producentów etykiet i właścicieli marek, takich jak marki Henkel Consumer.
Fabrizio Di Gregorio zauważył: To bardzo innowacyjne rozwiązanie, ponieważ etykiety są w stanie odkleić się w bardzo niskiej temperaturze mycia. Jest to przydatny produkt na rynku, zwłaszcza w krajach skandynawskich. Może być również stosowany na tackach PET.
Thomas Reiner dodał: To nie tylko działa dobrze w strumieniach sortowania i recyklingu, ale ma również pozytywny wpływ na energię, ponieważ potrzebujemy mniej energii, aby zmyć etykietę.
Jonathan Sexton, przewodniczący Sustainability Awards Taskforce, skomentował: Duża liczba zgłoszeń w porównaniu z poprzednimi edycjami świadczy o wysokim poziomie zaangażowania społeczności etykiet w zrównoważone innowacje i posuwanie branży naprzód.
Pablo Englebienne z FINAT: Różnorodność tematów poruszanych w zgłoszeniach pokazuje, że branży nie brakuje innowacyjności. Podczas obrad sędziowie byli mile zaskoczeni tym, jak sektor etykiet wciąż przesuwa granice, aby produkować bardziej zrównoważone opakowania.
Opracowano na podstawie informacji firmy FINAT