Finowie chcą produkować biotworzywa z sojowych odpadów
26 Mar 2021 13:43

Cztery fińskie firmy: Finnfoam, Brightplus, VTT Technical Research Centre of Finland oraz Nordic Soya współpracują przy projekcie, którego celem jest wyprodukowanie kompostowalnego biotworzywa z sojowych resztek.

W fińskim Uusikaupunki powstanie pilotażowa fabryka, w której wspomniane biotworzywo będzie produkowane na przemysłową skalę z melasy sojowej – materiału nie nadającego się do spożycia, który dotychczas był usuwany w procesach spalania.

Czterej udziałowcy wspólnie sprawdzili możliwość wykorzystania melasy sojowej powstającej jako odpad w przetwórstwie soi, w roli materiału przyszłości (nadającego się m.in. do produkcji opakowań). Projekt badawczy, finansowany w części przez Business Finland, trwa od czterech lat.

Proces opracowany w rezultacie tej współpracy jest pierwszym w skali świata, który pozwala wytworzyć ekologiczny polimer kwasu mlekowego ze strumienia odpadów powstających w trakcie produkcji soi. Tym samym możemy zaoferować zrównoważoną alternatywę dla kwasu polimlekowego uzyskanego z cukru i kukurydzy, czyli PLA – wyjaśnia Henri Nieminen, dyrektor generalny Finnfoam.

Uczestnicy projektu mają nadzieję, że w przyszłości będzie można go rozszerzyć na nowe rynki, na których soja jest przetwarzana na żywność i pasze dla zwierząt. Ich zdaniem bioplastik produkowany z sojowych resztek ma „ogromny potencjał” jako masowy produkt eksportowy w gospodarce obiegu zamkniętego. Szacują, że z pozostałości po produkcji soi można byłoby wyprodukować 22 mln ton biotworzyw rocznie.

Finlandia ma wielki potencjał, by stać się pionierem w zakresie biomateriałów, ale w tym celu potrzebować będzie surowców koniecznych do przetestowania, czy nadają się one do produkcji na masową skalę. Chcemy zbudować konkretne zasoby dla krajowego ekosystemu w tej branży i szukamy partnerów zainteresowanych rozwojem produkcji fińskich biomateriałów i ich komercjalizacją na rynkach globalnych – dodaje Nieminen.

Możliwość wykorzystania strumieni odpadów, które nie nadają się do produkcji żywności, do wytwarzania zrównoważonych bioproduktów o wysokiej wartości, to ogromny krok naprzód – dodaje Jarkko Leivo, dyrektor ds. technologii w firmie Brightplus.

W zależności od zastosowania możemy modyfikować właściwości biomateriału, takie jak jego przezroczystość i termoformowalność, lub poprawiać jego odporność chemiczną i potencjał ponownego wykorzystania. Obecnie poszukujemy pionierskich partnerów zainteresowanych tą wspaniałą technologią, z którymi będziemy mogli opracować więcej innowacyjnych zastosowań tego biopolimeru.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe.