Firma Ostermöller pierwszym użytkownikiem nowej wycinarki firmy Bobst
16 Dec 2015 11:35

W pierwszej połowie września przedsiębiorstwo Ostermöller Verpackungen, której główna siedziba mieści się w niemieckim Bünde, jako pierwsze w świecie zainstalowało wycinarkę płaską VISIONCUT 106 LER firmy BOBST. Producent pokazał ją po raz pierwszy podczas dni otwartych COMPETENCE 15, zorganizowanych pod koniec czerwca br. w swej siedzibie w Mex (Szwajcaria), już wtedy zwracając szczególną uwagę uczestników na funkcję rozdzielania użytków w linii oraz wydajność 8 tys. arkuszy na godzinę. To właśnie wyposażenie maszyny w możliwość automatycznej separacji za konkurencyjną cenę – oprócz krótkich czasów narządu i innowacyjnych rozwiązań technicznych – przekonały do zakupu Olafa Ostermöllera, dyrektora zarządzającego średniej wielkości firmy opakowaniowej o długiej rynkowej historii.

„Opakowania - zwłaszcza na produkty spożywcze i techniczne - są formowane i klejone maszynowo. Biorąc to pod uwagę, byliśmy zdeterminowani, by zainstalować wycinarkę płaską z sekcją rozdzielania użytków w linii i zastąpić nią nasz dotychczasowy system. W efekcie możemy realizować potrzeby klientów w zakresie wysokiej jakości bez żadnych kompromisów” - wyjaśnia Ostermöller i podkreśla znaczenie zastąpienia prac manualnych w procesie produkcyjnym. „W ciągu trzech miesięcy doświadczeń z tą maszyną jesteśmy naprawdę zadowoleni z uzyskanych rezultatów. To dowód, jak właściwa była nasza decyzja, by przeprowadzić tę inwestycję” - podsumowuje.

By nie pozostawiać niczego przypadkowi, przed zakupem Ostermöller porównał wycinarki płaskie kilku producentów. „Koniec końców, nie mieliśmy powodów, by nie pozostać przy rynkowym liderze.”

Wycinarka została zainstalowana pod koniec sierpnia, a pracę rozpoczęła już po kilku dniach. Od tego czasu jej eksploatacja odbywa się bez najmniejszych problemów. „W porównaniu z naszą wcześniejszą wycinarką SP 104-E, czasy narządu uległy znaczącemu skróceniu” - mówi Ostermöller, by po chwili wspomnieć o kolejnej ważnej korzyści zapewnianej przez nowoczesną technologię produkcji. Przykładowo ramy systemu Quick Lock umożliwiają szybką wymianę narzędzi tnących, podczas gdy unikalne ramy uchwytowe, wyposażone w szybko działające urządzenie mocujące i pozwalające na ustawianie narzędzi z mikrometrową precyzją, znacząco upraszczają operatorom proces dopasowywania narzędzi. Krótsze czasy narządu są szczególnie korzystne w przypadku produkcji niskonakładowej. Jednak w obecnej chwili dyrektor zarządzający nie jest w stanie określić, jak dużą zaletą będzie to dla jego firmy. „Ciągle jesteśmy w fazie początkowej i dopiero poznajemy wiele możliwości nowej maszyny.”

Optyczny, bezkontaktowy system pasowania i w pełni automatyczny nakładak Smart Feeder to tylko niektóre z technicznych rozwiązań zastosowanych w tym innowacyjnym urządzeniu. Wspólnie gwarantują one niezawodną obróbkę szerokiej gamy materiałów w arkuszach o maksymalnym rozmiarze 1060x760 mm, wśród nich lekkich papierów o gramaturze od 80 g/m2, tektur do 2000 g/m2, a także tworzyw sztucznych i tektury falistej o maksymalnej grubości 4 mm.

„Dzięki VISIONCUT 106 LER możemy osiągnąć pełną prędkość produkcyjną szybciej niż z poprzednią wycinarką, i osiągnąć maksymalną wydajność około 8 tys. arkuszy/godz.” - kończy Ostermöller.

Na podstawie informacji firmy Bobst opracował TK