Firma Tetra Pak kupiła Obram
6 Feb 2015 13:35

Tetra Pak, światowy lider w dziedzinie przetwarzania i pakowania żywności, dokonał zakupu polskiej firmy Obram S.A., wiodącego dostawcy rozwiązań z dziedziny technologii i urządzeń do produkcji sera, działającego w Polsce, Rosji, na Białorusi i w wielu innych krajach Europy Wschodniej.

Od czasu założenia w 1976 r. firma Obram wyrobiła sobie silną markę jako dostawca wysokiej jakości rozwiązań do produkcji serów świeżych, typu cottage cheese i serów półtwardych, obejmujących także ich formowanie i solenie.

„Dołączenie firmy Obram do Tetra Pak Group wzmocni nasze portfolio i zwiększy nasze możliwości w szybko rozwijającym się sektorze produkcji serów, zapewniając nam jeszcze większą wszechstronność i możliwość spełniania oczekiwań klientów. Znakomicie uzupełni to naszą dotychczasową ofertę” – podkreśla Tim High, wiceprezes Tetra Pak Processing Systems.

Według publikacji „Agricultural Outlook” („Prognozy rolne”), wydanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), spożycie sera na świecie wzrośnie w ciągu najbliższej dekady o 16%. Wraz ze wzrostem świadomości w zakresie zdrowego żywienia, oczekuje się wzrostu zainteresowania serami świeżymi i serami miękkimi o obniżonej zawartości tłuszczu.

W latach 2013 i 2014 sery miękkie stanowiły 50% wzrostu wartości bezwzględnej całkowitego globalnego rynku serów1, napędzanego przez innowacyjne produkty i zwiększoną penetrację rynku.

„Zakup ten zwiększy naszą zdolność umożliwiania klientom korzystania z pojawiających się na rynku okazji do rozwoju. Odnosi się to szczególnie do takich regionów jak Ameryka Środkowa, Południowa oraz Indie, gdzie popyt na świeży ser rośnie w zawrotnym tempie" – wyjaśnia Tim High. „Zautomatyzowane rozwiązania Obram zapewniają wyższą jakość i stanowią bardziej wydajną alternatywę dla powszechnie stosowanych instalacji ręcznych i półautomatycznych”.

Obram zatrudnia obecnie około 280 osób, większość z nich pracuje w dwóch zakładach produkcyjnych firmy (w Olsztynie i w Ostrowi Mazowieckiej).

Zbigniew Raczyński, prezes i dyrektor generalny Obram, powiedział: „Z perspektywy firmy Obram to posunięcie niesie w sobie duży potencjał. Pomoże nam w rozwoju działalności dzięki wykorzystaniu globalnych kanałów sprzedaży Tetra Pak oraz umożliwi zapewnienie naszym obecnym klientom szerszej gamy produktów i usług, od filtracji i obróbki serwatki po wsparcie techniczne i części zamienne”.

Źródło: Tetra Pak