Firma UPM i Uniwersytet Metropolia przestawiają prototyp samochodu Biofore
23 Jul 2014 12:10

Prototyp samochodu Biofore to przykład wykorzystania innowacyjnych biomateriałów firmy UPM w przemyśle motoryzacyjnym. Większość części tradycyjnie wykonywanych z tworzyw sztucznych zastąpiono trwałymi i bezpiecznymi biomateriałami wysokiej jakości: UPM Formi i UPM Grada, które w znacznym stopniu mogą zmniejszyć wpływ produkcji samochodów na środowisko naturalne. Za projekt i wykonanie prototypu samochodu Biofore odpowiedzialni są studenci z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Metropolia w Helsinkach.

Samoprzylepne materiały etykietowe firmy UPM Raflatac znalazły zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz auta, a także posłużyły do oznaczenia części zamiennych. Wszystkie etykiety użyte w prototypie samochodu Biofore wyprodukowano z wykorzystaniem klejów najnowszej generacji i bez zastosowania rozpuszczalników.

Z termoformowalnego materiału drewnianego UPM Grada wykonano podłogę w kabinie, środkową konsolę, osłonę wyświetlacza oraz panele drzwiowe. Technologia Grada to świeże spojrzenie na formowanie drewna pod wpływem ciepła i nacisku, a jej wykorzystanie otwiera nowe możliwości projektowania, których nie udałoby się osiągnąć z zastosowaniem tradycyjnych metod. Wyjątkowa łatwość formowania materiału UPM Grada pozwala na realizację wysokojakościowych, proekologicznych projektów o doskonałym wyglądzie.

Z biokompozytu UPM Formi wykonano maskę przednią, progi, deskę rozdzielczą, panele drzwiowe i panele wewnętrzne. UPM Formi to trwały biokompozyt o wysokiej jakości przeznaczony do formowania wtryskowego, wytłaczania i kształtowania termicznego. Składa się z włókien odnawialnych i plastiku, jest nietoksyczny, bezzapachowy i zachowuje wysoką jakość. To idealny wybór do zastosowań przemysłowych i konsumenckich. Wykorzystanie odnawialnych surowców dostarczanych do firmy UPM w ramach monitorowanego łańcucha dostaw jest gwarancją niskiej emisji dwutlenku węgla.

Pojazd jest napędzany odnawialnym biopaliwem na bazie drewna UPM BioVerno, które znacznie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do paliw kopalnych. UPM BioVerno jest przystosowane do wszystkich silników wysokoprężnych, w tym niskoemisyjnego silnika diesla o pojemności 1,2 litra, który zastosowano w prototypie samochodu Biofore. Ponadto dzięki wykorzystaniu biomateriałów firmy UPM samochód jest lżejszy od swoich odpowiedników o około 150 kilogramów, co zmniejsza zużycie paliwa.

Źródło: UPM