Grupa Huhtamaki przejęłą Delta Print & Packaging z Belfastu
23 May 2016 10:54

Fińska grupa Huhtamaki zapłaciła 80 mln funtów za Delta Print & Packaging, firmę z Belfastu założoną w 1981 r. przez Terry'ego Crossa. Wejdzie ona w skład oddziału Foodservice, rozszerzając jego dotychczasową ofertę – kubeczki i talerzyki z papieru dla sieci fastfoodów - o zadrukowane opakowania z tektury. Sieci jadłodajni są także głównym odbiorcą produktów firmy Delta, która wytwarza opakowania typu clamshell w swej fabryce w Belfaście oraz w Gliwicach, gdzie w ubiegłym roku uruchomiła zakład European Packaging Solutions. W tym ostatnim już niedługo rozpocznie pracę 6-kolorowa maszyna do druku offsetowego KBA Rapida 145, która uzupełni dotychczas wykorzystywaną maszynę Bobst Lemanic.

Z kolei w fabryce w Belfaście w ubiegłym roku zakończył się program reinwestycyjny o wartości 40 mln funtów, w wyniku którego w zakładzie stanęła maszyna KBA Flexotecnica Neo do zadruku kartonów oraz Speedmaster XL145 ze składarko-sklejarką firmy Bobst. Huhtamaki przejmuje więc prężnie działającą firmę, która w ubiegłym roku zanotowała obroty w wysokości 70 mln euro.

Rosemary Mason, dyrektor zarządzająca w Huhtamaki Foodservice na Europę Zachodnią i Wielką Brytanię określiła zakup mianem „przejęcia dla strategicznego rozwoju”. „Bardzo zależało nam na poszerzeniu naszej gamy produktów z myślą o klientach i zaoferowaniu im zadrukowanych opakowań z kartonu, jak również papierowych kubków i talerzyków. Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co przyniesie przyszłość.”

Rozmowy na temat transakcji trwały od pewnego czasu. Moment podpisania umowy został dobrze wybrany, ponieważ Delta osiągnęła granicę możliwości samodzielnego rozwoju, zatrudniając obecnie 260 pracowników w Belfaście oraz 65 w Polsce. Dalsza ekspansja mogła być możliwa jedynie dzięki zewnętrznym źródłom finansowania.

Na początku tego roku Huhtamaki zakupiło firmę Fiomo, czeskiego producenta opakowań giętkich oraz etykiet, a pod koniec 2015 r. ogłosiło decyzję o rozbudowie swojej fabryki opakowań z masy papierowej w Lurgan (Irlandia Północna) dla zaspokojenia popytu na kartony na jajka. Oprócz przejęcia obu fabryk Delty, Huhtamaki staje się właścicielem udziałów tej firmy w P4ck, agencji projektowania opakowań z Londynu.
Na podstawie informacji Huhtamaki opracował TK