Grupa Mondi podpisała umowę zakupu Powerflute
29 Dec 2017 14:30

Grupa Mondi podpisała porozumienie w sprawie przejęcia 100% wyemitowanych akcji Powerflute Group Holdings Oy, oddziału należącego do holdingu Nordic Packaging and Container, za kwotę 365 mln euro.

Powerflute zarządza zintegrowaną celulozownią i papiernią w fińskim Kuopio, której roczne moce produkcyjne wynoszą 285 tys. ton wysokojakościowego flutingu z masy półchemicznej. Produkt trafia do zróżnicowanej gamy odbiorców, w głównej mierze do producentów opakowań na świeże owoce i warzywa, ale także na elektronikę, produkty chemiczne oraz farmaceutyczne. Około połowa produkcji firmy jest sprzedawana w Europie, reszta trafia do odbiorców na całym świecie.

Spodziewane obroty Powerflute w roku finansowym kończącym się 31 grudnia 2017 wyniosą ok. 183 mln euro, zaś wartość EBITDA ok. 42 mln euro. Firma wejdzie w skład oddziału Packaging Paper Business firmy Mondi.

Komentując przejęcie główny dyrektor wykonawczy Grupy Mondi Peter Oswald powiedział: „Zakup Powerflute odzwierciedla naszą strategię inwestowania w aktywa do produkcji wysokiej jakości opakowań i papieru. Cieszy nas możliwość poszerzenia oferty dla naszych konsumentów poprzez dalszą rozbudowę gamy naszych tektur oraz zasięgu geograficznego.”

Transakcja musi zostać zaaprobowana przez stosowne władze antymonopolowe; obie strony spodziewają się, że zacznie obowiązywać w pierwszej połowie 2018 r.

Na podstawie informacji Grupy Mondi opracował TK