hubergroup Deutschland poprawia efektywność energetyczną
29 Mar 2016 12:54

W 2013 r. producent farb drukarskich, firma hubergroup Deutschland ukierunkowana na ciągłą poprawę efektywności energetycznej, zwiększyła swoją działalność w tym zakresie. Wszystko zaczęło się od kontroli przepływu energii i systematycznego określenia zużycia energii dla poszczególnych urządzeń w zakładach w Monachium, Berlinie i Celle. Proces ten objął identyfikację wszystkich systemów konsumujących energię, operacje i wszystkie źródła energii. W związku z tym opracowano listę opcji przyczyniających się do optymalizacji wydajności związanych z energią. Pod koniec października 2015 roku we współpracy z jednostką certyfikującą TÜV SÜD firma z powodzeniem przeszła pierwszy audyt systemu zarządzania energią ISO 50001.

„Świadome wykorzystywanie energii to podstawowy element naszej filozofii - mówi Susanne Schawohl, energy management supervisor. - Niepomijalną zaletą certyfikacji są natychmiast rozpoznawalne oszczędności w zużyciu energii i związane z nimi oszczędności kosztów. Ponadto nasi partnerzy biznesowi widzą aktywną poprawę naszego wpływu na środowisko i doceniają fakt, że uważnie zarządzamy naszymi zasobami.”
Ze względu na zmiany w alokacji produkcji i prace budowlane w fabrykach w Celle i Monachium, pobór mocy poszczególnych urządzeń mógł być obliczany tylko według wzoru regularnego stosowania. Dane dotyczące zużycia gazu i energii geotermalnej były całkowicie dostępne. Zespół określił środki, aby szybko i skutecznie generować oszczędności zużycia energii i od razu zaczęto ich implementację. Pierwsze działania zostały zakończone i wykazały wymierny sukces.
Nowo utworzony system zarządzania energią zapewnia teraz stały wgląd i ciągłe udoskonalanie. Zarówno techniczne, jak i organizacyjne metody pomagają zauważalnie określić możliwości zmniejszenia zużycia energii. Najnowszy projekt to odnowiony system ogrzewania i wentylacji dla produkcji farb UV w zakładzie w Monachium, która rozpoczęła działalność na początku marca 2016. Nowoczesne, energooszczędne urządzenia sterujące i zintegrowany system wymiany ciepła pozwolą zaoszczędzić dużą ilość energii cieplnej.

Na podstawie informacji hubergroup opracowała AP