iFLEX firmy OMET zmienia drukowanie etykiet
16 Jun 2015 09:12

Firma OMET oficjalnie zaprezentowała nową maszynę drukującą iFLEX dedykowaną do druku etykiet. Jak przekonuje, stanowi ona początek nowej drogi w drukowaniu etykiet z licznymi innowacjami ukierunkowanymi na uproszczenie pracy drukarzy oraz zwiększenie wydajności maszyny.

iFLEX, fleksograficzna maszyna do drukowania farbami UV o szerokości wstęgi 370mm, zainspirowana wnikliwą analizą potrzeb klientów i dążeniem do ułatwienia obsługi, została wyposażona w narzędzia zaprojektowane tak, aby osiągnąć najwyższą jakość wydruku w kilku prostych krokach. W szczególności są to innowacyjne urządzenia do wstępnego i właściwego pasowania, które skracają czas narządu maszyny przy zmianie zlecenia.

Po pierwsze iLIGHT – system wstępnego pasowania za pomocą laserowych wskaźników zlokalizowanych w każdym zespole fleksograficznym. Wskaźnik laserowy wskazuje najlepsze ustawienie formy drukowej w celu przyspieszenia zmiany pracy i pasowania. Identyczny wskaźnik laserowy jest umieszczony prostopadle do formy wykrojnika, aby zapewnić najszybszą i skuteczną zmianę. Dokładne pasowanie uzyskuje się dzięki szybko rejestrującym kamerom umieszczonym na każdym zespole drukującym (iCAM), które rejestrują znaki pasowania umożliwiając natychmiastową korektę, oraz usytuowanemu centralnie na maszynie monitorowi (iVISION). Pasowanie przebiega natychmiastowo podczas pracy maszyny bez konieczności oczekiwania na znaki pasowania na końcu linii. Monitorowanie zapewnione przez współpracę wskaźników laserowych iLIGHT, inteligentnych kamer iCAM oraz systemu iVISION gwarantuje tak niską ilość odpadu podczas zmiany konfiguracji jak w przypadku drukowania maszynami z napędami serwo.

iFlex posiada najkrótszą ścieżkę wstęgi (1,3 m) pośród maszyn wąskowstęgowych, co sprawia, że maszyna jest bardzo kompaktowa i umożliwia znaczne oszczędności zadrukowywanego podłoża w fazie rozruchu (odpad wynikający z ustawienia pasowania ma długość mniejszą niż odległość między dwoma zespołami drukującymi!). Ponadto iFlex jest jedyną maszyną, w której wszystkie cylindry drukujące mają napęd Direct Drive w celu zwiększenia precyzji drukowania i wyeliminowania punktów krytycznych, jakimi są tradycyjne przekładnie. Obecność tylko jednej przekładni w zespole fleksograficznym jest gwarancją podwyższonych wyników jakości druku.

Na końcu linii, dzięki nowemu systemowi szybkiej wymiany cylindra magnetycznego (QCDC), możliwe jest przygotowanie cylindra sztancującego poza maszyną na specjalnym wózku bez konieczności podnoszenia cylindra na podnośniku. Maszyna drukująca etykiety iFlex jest wyposażona w system zdejmowania ażuru Rock'n'Roll, który zapewnia sprawny przebieg procesu druku bez spowolnień w fazie wykrawania, nawet w przypadku skomplikowanych kształtów etykiet. Zespół obejmujący sztancowanie, cięcie i przewijanie nosi nazwę CONVERTING EXPRESS.

Maszyna iFLEX obsługuje szeroką gamę formatów (od 5 do 18 ½'’) dopasowanych do potrzeb małych i średnich producentów etykiet. Została zaprojektowana do pracy ciągłej bez przestojów na konserwację; bogactwo i finezja konstrukcji czynią z niej maszynę solidną, cichą, przygotowaną do intensywnych cykli pracy i produkcji oraz dającą powtarzalną jakość odbitek. Odporne osłony ochronne zespołów fleksograficznych zwiększają bezpieczeństwo operatorów i zapobiegają opadaniu zanieczyszczeń na cylinder formowy, ograniczając czas potrzebny na czyszczenie.

Elastyczność konfiguracji maszyny, typowa cecha rozwiązań firmy OMET, pozwala na zintegrowanie w linii zespołów do tłoczenia folią na zimno (w standardzie), sitodruku (opcjonalnie), laminowania UV (opcjonalnie) oraz kamery kontrolnej na końcu linii (opcjonalnie). Na życzenie klienta maszyna może mieć wydłużoną ścieżkę wstęgi celem stosowania farb wodnych oraz umieszczenia tuneli suszenia gorącym powietrzem lub gorącym powietrzem i UV.

Marco Calcagni, dyrektor sprzedaży i marketingu OMET, twierdzi: „iFlex wypełnia technologiczną lukę na dzisiejszym rynku, ponieważ jest idealnym uzupełnieniem wyposażenia średnich i dużych producentów, którzy produkują duże nakłady prostych etykiet z dostawą just-in-time i szukają sposobu na zmniejszenie ilości odpadów. Jednocześnie, jest to rozwiązanie dla mniejszych producentów z mniejszą zdolnością inwestycyjną – daje zaplecze technologiczne umożliwiające wydrukowanie dowolnego zlecenia, niezależnie od wielkości nakładu i z gwarancją wysokiego ROI.”

Źródło: OMET