iFoodbag otrzymał grant od Komisji Europejskiej
16 Feb 2016 12:03

Komisja Europejska, działając w ramach programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horizon, przyznała firmie iFoodbag znaczące wsparcie finansowe w postaci dwuletniego grantu na kwotę 1,7 mln euro. Celem programu Horizon jest wspieranie przełomowych odkryć naukowych, które mogą poprawić jakość życia ludzi na całym globie, a produkt iFoodbag – zdaniem Komisji Europejskiej – mieści się w tej definicji.

Opakowanie iFoodbag, produkowane przez młodą stażem szwedzką firmę o tej samej nazwie, może odmienić zakupy internetowe artykułów spożywczych w globalnej skali. iFoodbag, który – jak mają nadzieję jego twórcy – już wkrótce będzie chroniony patentami, został wykonany z rewolucyjnego materiału kompozytowego zawierającego papier i posiada wyjątkowe własności izolacyjne. Innym ważnym elementem worka jest unikalne zamknięcie, które gwarantuje, że do środka nie przedostanie się nawet odrobina powietrza z zewnątrz. W efekcie powstało opakowanie umożliwiające kontrolę temperatury, które jest w stanie chronić chłodzone i mrożone produkty spożywcze nawet przez 24 godziny, przy zachowaniu określonych poziomów temperatury otoczenia.

Opakowanie iFoodbag zadebiutowało na lokalnym rynku w listopadzie ubiegłego roku. Teraz szwedzki producent chce wkroczyć na rynek europejski z drugą generacją swego opakowania. Otrzymanie grantu oznacza, że na prace badawczo-rozwojowe nad nim zgromadził już 2,5 mln euro.

„Nie sposób przecenić osiągnięcia, jakim jest dla nas otrzymanie tego grantu, zważywszy, że tylko 3 procent zgłoszeń otrzymuje wsparcie finansowe. Ta nagroda to przypieczętowanie naszej wiarygodności przez bardzo selektywny program, w którym wybrani zostają tylko najlepsi. Program jest również ścieżką wiodącą do pozyskania przyszłych partnerów i inwestorów, ponieważ Komisja Europejska rozwija sieć kontaktów wokół zwycięzców programu. Uważamy, że koncepcja iFoodbag ma potencjał zrewolucjonizowania dostaw żywności. Zajmuje ona obecnie pierwsze miejsce wśród 62 dotychczas zgłoszonych, a iFoodbag jest jedną z zaledwie dwóch firm działających w sektorze spożywczym, które otrzymały środki z tego programu” - powiedział Xavier Aubry, założyciel firmy Zaz Ventures, która wspierała firmę iFoodbag w opracowaniu wniosku o grant.

Budżet, którym firma iFoodbag może teraz przeznaczyć na prace nad drugą generacją swego opakowania, jest już pięciokrotnie wyższy niż ten, który przeznaczyła na opracowanie jego pierwszej generacji. Ulepszony produkt ma być jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, ma przechowywać schłodzoną żywność przez jeszcze dłuższy czas i być tańszy w produkcji.

Na podstawie informacji iFoodbag opracował TK