II Forum Technologii Pakowania pod znakiem prelekcji i prezentacji maszyn
6 Jul 2018 12:21

  W dniach 20 – 21 czerwca w siedzibie firmy Trepko odbyło się II Forum Technologii Pakowania. Części wykładowej spotkania towarzyszyła prezentacja kompletnych linii pakujących, zaprezentowanych przez firmy Ulma Packaging, Trepko, SealedAir Cryovac i Bizerba.

Zgromadzeni w Gnieźnie goście mogli obejrzeć urządzenia: TRAYSEALER TSA 540, FLOW VAC FV35, FLOW PACK FM 305 oraz dwie maszyny rolowe: TFS 400 i TFS 407R. Piotr Kosik, dyrektor zarządzający Ulma Packaging Polska, w trakcie indywidualnej prezentacji nie tylko przybliżył słuchaczom historię firmy, ale również przedstawił nowe maszyny oraz rozwiązania. O automatycznym TRAYSEALERZE TSA 540, przeznaczonym do każdego rodzaju tacek preformowanych z możliwością pakowania próżniowego oraz w atmosferze modyfikowanej (MAP), opowiedział Sławomir Zieliński, dyrektor regionalny firmy Ulma.

Kolejnym zaprezentowanym modelem był FV35 FLOW-VAC, pozioma maszyna pakująca, która tworzy opakowanie z pojedynczej rolki termokurczliwej folii barierowej. Opakowanie formowane jest dookoła produktu, a szczelny zgrzew wykonywany jest na całej jego długości. FLOW PACK FM 305 to urządzenie pakujące z folią podawaną od dołu, która tworzy całkowicie szczelne potrójnie zgrzewane opakowania dla świeżych produktów w atmosferze modyfikowanej (MAP) z wysoką wydajnością produkcyjną. Rafał Bielaszka opowiedział o maszynie TFS 400, która dostosowana jest do pakowanie mięsa w formatach 1x1, 2x1 oraz 2x2. Ostatnia prezentacja należała do Piotra Tyrka, który opowiedział o maszynie rolowej TFS 407R z folią Darfresh, wytwarzającą próżnię w opakowaniu przez otwory w narzędziu dolnym. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu w porównaniu z konwencjonalnymi urządzeniami tego typu wydajność modelu TFS 407R jest wyższa o 12%, zaś ilość ścinków folii zmniejszyła się o 40% .

Firmy TREPKO oraz pozostali współorganizatorzy Forum funkcjonują w sektorze opakowaniowym, jednak każda z nich w nieco innym obszarze działalności, od pakowania, przez kontrolę produktu, etykietowanie i znakowanie. Podczas Forum TREPKO zaprezentowała rozwiązania do pakowania produktów spożywczych w postaci 6-rzędowego automatu do pakowania i zamykania gotowych opakowań pracującego z wydajnością do 14400 kubków/godz., wyposażonego w stację dynamicznego mieszania produktu, oraz 2-rzędowy automat do pakowania i zamykania gotowych opakowań pracujący z wydajnością do 4800 kubków/godz. Dodatkowo pokazane zostały: aseptyczny, 6-rzędowy liniowy automat do pakowania i napełniania gotowych opakowań pracujący w standardzie dezynfekcji LOG 5,9; wysokowydajne rozwiązanie przeznaczone do formowania i owijania kostek - model 822; automat do formowania, napełniania i zamykania małych porcji produkcji - model 9006; a także automat do pakowania zbiorczego produktu na tackach w karton typu Shelf Ready Packaging (opakowania gotowe na półkę) - seria 710. Kompleksowość rozwiązań TREPKO została przedstawiona na przykładzie wysokowydajnej linii składającej się z automatu do napełniania i zamykania butelek w systemie Ultra-Clean (Seria 3000), zintegrowanego z systemem pakowania w kartony (Seria 710).

Uczestnicy Forum mieli okazję nie tylko do zapoznania się z praktyczną pracą maszyn, ale również uczestnictwa w indywidualnych prezentacjach i konsultacjach. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszyła się możliwość zwiedzenia części produkcyjnej zakładu. Polski oddział TREPKO jest największym i najnowocześniej wyposażonym zakładem produkcyjnym w Grupie TREPKO.

Podczas drugiej edycji Forum Technologii Pakowania firma Bizerba zaprezentowała trzy rozwiązania przeznaczone do pracy w wymagającej branży przemysłowej. Pierwsze z nich to system ważąco-etykietujący GLM-Ievo. Inteligentna linia etykietująca GLM-Ievo została zaprojektowana do automatycznego ważenia oraz etykietowania towarów paczkowanych i jest dostępna w wielu wariantach. Dzięki modułowej konstrukcji urządzenie można optymalnie dopasować do produktów oraz żądanej wydajności w przemyśle spożywczym. Drugim urządzeniem zaprezentowanym podczas Forum była system ważąco-etykietujący GLM-Emaxx. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu obszarach: automat przeznaczony do etykietowania i znakowania towarów o zmiennej masie zapewnia komfort pracy w handlu oraz w małych zakładach przemysłowych. Trzecia maszyna to detektor metalu Varicon+ do niezawodnej detekcji wszystkich metali żelaznych i nieżelaznych w drobnych produktach paczkowanych i nieopakowanych.

Podczas dwudniowego Forum Goście mieli okazję do fachowych rozmów z przedstawicielami handlowymi oraz serwisantami, którzy dzielili się swoją wiedzą techniczną i praktycznym zastosowaniem firmowych rozwiązań.

Tegoroczne forum cieszyło się dużą frekwencją gości, a czas spędzony na wykładach i pokazach – idealnym miejscem do przeprowadzenia wielu ciekawych rozmów. Bogaty w wydarzenia dzień sympozjum ukoronowała kolacja w Restauracji w Starej Kamienicy.

Źródło: Ulma Packaging Polska