Niemieckie stowarzyszenie producentów opakowań i folii z tworzyw sztucznych (IK) krytycznie wypowiedziało się na temat „tworzyw oksydegradowalnych” w swoim najnowszym dokumencie zatytułowanym „Frequently Asked Questions (FAQs) about oxo-degradable plastics”.
Decyzja o jego publikacji to pokłosie nie tylko licznych publikacji medialnych na ten temat, ale także wielu zapytań od firm członkowskich IK oraz od klientów z sektora opakowań z tworzyw sztucznych. Temat ma również wymiar międzynarodowy z uwagi na fakt, że w niektórych krajach tworzywa oksydegradowalne są oficjalnie zakazane (np. we Francji). IK liczy, że jego zawierająca kluczowe fakty na temat kontrowersyjnego produktu publikacja zapoczątkuje rzeczową debatę w branży.
Przykładowo dokument podkreśla, że „tworzywa oksydegradowalne” nie spełniają wymogu całkowitej biodegradowalności. Grupa robocza ds. biotworzyw działająca w ramach IK wierzy, że bardziej odpowiednim terminem względem tych materiałów powinno być „oxy-fragmentable” (czyli ulegające rozpadowi) lub „thermo-” lub „photo-fragmentable plastics” (czyli tworzywa ulegające rozpadowi pod wpływem temperatury lub światła). Wynika to z faktu, że te tworzywa nie ulegają degradacji, ale rozpadają się na widoczne lub niewidoczne gołym okiem kawałki plastiku.
Stowarzyszenie IK przestrzega również, że rozpad produktów wykonanych z tworzyw oksydegradowalnych może doprowadzić do jeszcze większego zanieczyszczenia wód lądowych i morskich „mikro-tworzywami”, czyli mikroskopijnymi kawałkami plastiku. Ich stosowanie niekorzystnie odbija się również na procesach recyklingu.
Dokument w wersji elektronicznej jest dostępny pod adresem www.kunststoffverpackungen.de w zakładce „Publications”.
Na podstawie informacji IK opracował TK