Illy – wyborna kawa na start z Ishida
25 Apr 2016 13:53

Technologia naważania wielogłowicowego Ishida jest gwarantem prędkości i dokładności procesu dla dwóch formatów opakowań u jednego z najbardziej znanych producentów markowej kawy we Włoszech, firmy Illy.

Wersja podstawowa naważarki wielogłowicowej Ishida, model CCW-SE-210 z zasobnikami dwulitrowymi, odlicza przez odważanie po 18 kapsułek z kawą Illy, pakowanych do worków typu quadro, przeznaczonych na włoski rynek detaliczny. Model naważarki w wersji średniej o symbolu CCW-RS-210 z zasobnikami 5-litrowymi jest dedykowany do operacji pakowania kawy ziarnistej Illy do puszek 3 kg, które z kolei trafiają na rynek gastronomiczny całego świata.

Założone w 1933 roku przedsiębiorstwo nadal jest firmą rodzinną. Illy w 1934 roku wprowadziło swój pionierski system pakowania ciśnieniowego ziaren kawy. Opatentowany proces zapewnia zachowanie unikalnych aromatów i smaków starannie dobranych przez Illy ziaren kawy.

Firma Illy od początku wiedziała dobrze, że jakość produktu zależy również od jakości jego pakowania. Dlatego też produkuje własne 3-kg puszki. Odbiorcami tego formatu opakowania są restauracje i kawiarnie. Ponadto zespół techniczny firmy jest odpowiedzialny za projektowanie linii napełniania. Wiele urządzeń produkowanych jest na specjalne indywidualne zamówienie według specyfikacji Illy.

Do tej pory firma dla puszek 3 kg stosowała jednogłowicowy system naważający. Jednak dostawca tych urządzeń zaprzestał działalności gospodarczej i coraz trudniejsze było pozyskanie części zamiennych. Illy stanęła wobec potrzeby rozwiązania alternatywnego.

Kluczową zaletą nowych naważarek Ishida jest prędkość operacyjna oraz dokładność w granicy 3-4 g masy docelowej (targetu wagowego), co pozwoliło Illy na wzrost wydajności pakowania z 10 do 25 puszek na minutę. Jednak w celu pełnego wykorzystania nowej prędkości operacyjnej firma inwestuje obecnie w nowy sprzęt końca linii produkcyjnej.

Obie naważarki Ishida uwalniają porcje kawy do specjalnie skonstruowanego dla Illy systemu napełniania, na który składa się szereg obracających się lejów zasypowych, wprowadzających kolejne porcje ziaren kawy do podsuwających się puszek. Aktualnie, przy zwiększonej prędkości operacyjnej naważarek, dzienna wydajność linii wynosi około 45 ton kawy ziarnistej.

Dzięki zastosowaniu zasobników 5-litrowych naważarki Ishida są w stanie osiągać wysoki poziom masy targetu wagowego już w pojedynczym zrzucie. Ponieważ po zakończeniu procesu palenia niektóre ziarna kawy mogą zlepiać się ze sobą, zasobniki wstępne wyposażono w sita zaprojektowane przez Illy , które zapobiegają przedostawaniu się zlepionych ziaren do zasobników naważających.

Dwie naważarki wielogłowicowe do kawy ziarnistej eksploatowane są w trybie 24-godzinnym przez pięć dni w tygodniu. Carlo Valente, jako osoba odpowiedzialna za ten proces w Illy, mówi, że systemy są łatwe w obsłudze i stwierdza, że główne korzyści płyną z ich niezawodności operacyjnej: „Ustawienia obsługiwanych przez naważarki różnych odmian kawy są rejestrowane w pamięci oraz łatwo można je przywoływać z poziomu RCU (Remote Control Unit, tj. zdalnego pulpitu sterowniczego) umożliwiając szybkie przezbrajanie. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z niezawodności naważarek Ishida, które od chwili instalacji pracują bezawaryjnie” - wyjaśnia Carlo Valente. ... /

Obecnie na naważarkach Ishida serii RS w firmie Illy obsługiwane są cztery różne odmiany kawy w puszkach 3 kg: kawa standard, bezkofeinowa, ciemna i ciemna ekstra. Jednakże elastyczność i wszechstronność urządzenia pozwala na łatwe dostosowanie go do nowych, ciągle opracowywanych odmian, które mogą być wprowadzone w dowolnym momencie. Naważarki są czyszczone po każdej zmianie, pomiędzy przezbrojeniami, a pod koniec każdego tygodnia poddawane są procesowi mycia głównego. Valente mówi, że dzięki higienicznej konstrukcji z gładkimi liniami i powierzchniami bez zakamarków lub tzw. pułapek kurzowych, oraz prostocie demontażu i montażu bez potrzeby używania narzędzi, cały proces jest łatwy do wykonania.

Naważarka wielogłowicowa Ishida serii CCW-SE już w wersji podstawowej oferuje prędkość, precyzję i wydajność oraz stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich zastosowań z suchymi wkładami produktowymi. W firmie Illy używana jest do porcjowania ekskluzywnego produktu Illy, tj. kapsułek systemu Iperespresso, pozwalającego na przygotowanie autentycznego espresso w każdym domu. Kapsułki charakteryzuje identyczna masa, a naważarka CCW-SE-210 jest w stanie odliczać po 18 kapsułek kawy trafiających do toreb typu quadro z płaskim dnem, w tempie 50 opakowań na minutę. System Ishida uwalnia ładunek do systemu transportującego, zaprojektowanego przez Illy, który przenosi je do toreb.

Jakość dla firmy Illy zawsze była i pozostaje czynnikiem zachęcającym do rozwoju produktu i jego pakowania, ona też zdecydowała o wyborze dla tych dwóch zastosowań właśnie naważarek Ishida. Maszyny zostały dostarczone przez wieloletniego włoskiego przedstawiciela spółki Ishida, firmę ITech.

„Wybraliśmy sprzęt Ishida ze względu na jego uznaną w świecie reputację i doskonałość” - potwierdza Carlo Valente. „Jak do tej pory jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników oraz uzyskanego wsparcia technicznego od ITech i Ishida”.

Źródło: Ishida