Koncern INEOS O&P EUROPE, globalny producent wyrobów petrochemicznych, chemii specjalistycznej oraz produktów naftowych, inwestuje w rozwój wszechstronnego portfolio cyrkularnych rozwiązań dla branży opakowaniowej. Ogłoszona niedawno współpraca z firmą LACTEL jest kolejnym krokiem milowym na tej drodze.
Zaawansowana technologia recyklingu przekształca odpady z tworzyw sztucznych z powrotem w podstawowe cząsteczki, które są następnie wykorzystywane w zakładach produkcyjnych INEOS jako surowce z odzysku mogące zastąpić tradycyjne materiały pochodzenia kopalnego.
LACTEL – producent wyrobów mlecznych – został pierwszą firmą z tego segmentu, która, we współpracy z INEOS, będzie testowała butelki na mleko UHT produkowane ze zrecyklowanego polietylenu pozyskanego z odzyskanych odpadów pokonsumenckich.
Próbna produkcja 140 tys. butelek na mleko opartych na HDPE uzyskanym z pomocą zaawansowanej technologii recyklingu jest pierwszą w skali świata i stanowi wielki krok dla Lactel w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Ten nowy innowacyjny produkt zostanie zastosowany we francuskiej fabryce w Montauban w ramach wstępnej serii produkcyjnej. Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc wykorzystać tę nową ekologiczną innowację w naszych kultowych butelkach na mleko – wyjaśnia Anne Charles-Pinault, dyrektor generalna Lactel France.
INEOS jest bardzo zadowolony z rozwoju współpracy z firmą Lactel. Oba przedsiębiorstwa są zaangażowane w zrównoważony rozwój, a dzięki zaawansowanemu recyklingowi jesteśmy w stanie dostarczać zrecyklowany polimer o jakości pierwotnych tworzyw sztucznych, który idealnie nadaje się nawet do najbardziej wymagających zastosowań w kontakcie z żywnością, takich jak mleko. To kolejny duży krok we właściwym kierunku - powiedział Xavi Cros – dyrektor generalny INEOS Olefins & Polymers Europe/South.
Po przeprowadzeniu kilka miesięcy temu niezależnego procesu certyfikacji zakład Lactel w Montauban uzyskał w kwietniu 2021 roku certyfikat RSB. Produkowane w ten sposób butelki na mleko są zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i w pełni nadają się do recyklingu.
Opracowano na podstawie informacji firmy INEOS