Innowacyjna platforma Tetra Pak E3 na targach Fispal
3 Jul 2015 10:12

Firma Tetra Pak wprowadziła na rynek maszynę napełniającą, która do sterylizacji materiału opakowaniowego zamiast nadtlenku wodoru wykorzystuje wiązki elektronów. Platforma Tetra Pak E3, zaprezentowana podczas Międzynarodowych Targów Fispal Tecnologia w Sao Paulo w Brazylii, oferuje swoim użytkownikom wiele korzyści, w tym możliwość napełniania do 40 tys. opakowań w ciągu godziny. W porównaniu do obecnie wykorzystywanej linii Tetra Pak A3/Speed, nowa maszyna pozwoli zredukować koszty produkcji, zwiększyć jej elastyczność oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Sercem nowej maszyny napełniającej jest technologia sterylizacji eBeam, która została stworzona przez Tetra Pak przy współpracy z COMET, światowym liderem w obszarze technologii wysokoprądowych oraz wysokopróżniowych. Proces sterylizacji przebiega poprzez kontrolowane skierowanie wiązki elektronów na powierzchnię materiału opakowaniowego, przechodzącego przez maszynę napełniającą. W efekcie obecne na materiale opakowaniowym bakterie oraz mikroorganizmy zostają usunięte.

„To ekscytujące rozwiązanie; Tetra Pak E3 nie tylko dostarcza naszym konsumentom znaczące korzyści finansowe i środowiskowe, ale dodatkowo zapoczątkowuje nową erę w świecie opakowań kartonowych. Wydajność i efektywność linii napełniających właśnie wykonały duży krok do przodu” – powiedział Charles Brand, Executive Vice President, Product Management and Commercial Operations, Tetra Pak.

Wprowadzenie technologii eBeam w miejsce stosowania nadtlenku wodoru w procesie sterylizacji przyspieszyło proces napełniania kartonów. Umożliwia ona napełnianie z wydajnością do 40 tys. opakowań jednostkowych na godzinę (czyli 11 sztuk na sekundę). Testy pokazują, że zwiększenie wydajności pozwala producentom na zmniejszenie kosztów produkcji o 20%.

Zastąpienie nadtlenku wodoru jako środka do sterylizacji opakowań jest także bardzo korzystne dla środowiska; odzysk wody stał się łatwiejszy, konsumpcja energii obniżyła się, spadła ilość powstających odpadów.

Co więcej, modułowa budowa platformy Tetra Pak E3 zwiększa elastyczność produkcji. Dzięki zainstalowaniu systemu eBeam w maszynie napełniającej Tetra Pak E3/CompactFlex producenci mogą wytwarzać – na zmianę - zarówno produkty pasteryzowane, jak i te o wydłużonym terminie przydatności do spożycia (ESL).

Premierowy pokaz platformy na targach Fispal poprzedziły udane testy u kilku czołowych producentów wyrobów mlecznych w świecie, m.in. w mleczarni Rajo, lidera branży na rynku słowackim. W latach 2011-2014 firma Rajo wyprodukowała przy użyciu maszyny napełniającej Tetra Pak A3/Speed, która została wyposażona w nowy system sterylizacji eBeam, 110 mln opakowań mleka UHT w kartonach Tetra Brik Aseptic 1000 Slim.

Na podstawie informacji firmy Tetra Pak opracował TK