Szczegółowy plan transformacji sektora opakowaniowego, stworzony w oparciu o 320 naukowych prac badawczych oraz 55 wywiadów z ekspertami, został zaprezentowany przez grupę naukowców z Globalnego Centrum Polityki Tworzyw Sztucznych na Uniwersytecie Portsmouth. Plan opublikowany 29 maja potwierdza, że zwiększenie skali zastosowania opakowań wielokrotnego użytku stanowi wysoce efektywną i potwierdzoną praktyką metodę ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych.
Jak dotąd opracowano wiele systemów reutylizacji opakowań, spośród których wiele wdrożono na masową skalę. Zdaniem autorów raportu konieczne jest jednak przyjęcie jeszcze jednego, nowatorskiego podejścia do problemu odpadów: opracowanie opakowań nowej generacji – ustandaryzowanych, łatwych do składowania w masie oraz znakowanych elektronicznie.
Generację takich trwałych, lekkich i zmywalnych opakowań można byłoby sortować z pomocą „inteligentnych koszy na śmieci”, myć i gromadzić w centralnych „ośrodkach opakowań”, a następnie odsyłać z powrotem do fabryk i sprzedawców.
40% tworzyw sztucznych zużywanych w krajach Unii Europejskiej jest przerabianych na opakowania; zdaniem Komisji Europejskiej do 2030 r. ilość odpadów po plastikowych opakowaniach wzrośnie o 46%. Dziesięć najczęściej znajdowanych na europejskich plażach plastikowych produktów jednorazowego użytku składa się - wraz z narzędziami połowowymi – na 70% wszystkich odpadów w tych akwenach. Zdaniem ONZ wprowadzenie większej ilości opakowań wielokrotnego użytku mogłoby do 2040 r. ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem o 30%.
Wybór daty publikacji badania nie jest przypadkowy; przypada w momencie, gdy przedstawiciele rządów z całego świata spotykają się w Paryżu, aby negocjować prawnie wiążący globalny traktat w sprawie tworzyw sztucznych, który ma położyć kres zanieczyszczeniu plastikiem.
Steve Fletcher, dyrektor Globalnego Centrum Polityki Tworzyw Sztucznych, powiedział: Badanie to jest ważną, opartą na dowodach, globalną oceną tego, w jaki sposób możemy zamienić marnotrawienie jednorazowych opakowań na systemy wielokrotnego użytku. Pokazuje ono, że nie istnieje jeden uniwersalny materiał lub system opakowań wielokrotnego użytku, lecz musi on idealnie wpasować się w ludzkie życie i że ma ogromny niewykorzystany potencjał, aby położyć kres zanieczyszczeniu plastikiem.
To, czego dzisiaj potrzebujemy, to jasna wizja reutylizacji i właściwe wsparcie, by ją upowszechnić.
Opracowano na podstawie informacji serwisu PrintWeek