Ishida X-Ray do detekcji zanieczyszczeń w filetach mięsnych
20 Apr 2015 11:47

Ishida Europe wypuściła na rynek nowy model urządzenia w technologii X-Ray, do detekcji najmniejszych zanieczyszczeń kostnych w produktach mięsnych i drobiarskich. Zdaniem producenta nowy system stanowi idealne rozwiązanie kontroli jakości dla firm przetwórstwa mięsnego i drobiarskiego, produkujących filety.

Maszyna Ishida IX-G2-4027, oficjalnie zaprezentowana w maju na targach Interpack, wykorzystuje zaawansowaną technologię tzw. "dual energy", która pozwala na efektywne wychwytywanie zanieczyszczeń w nawet najbardziej złożonych procesach produkcyjnych. Jest ona szczególnie wskazana dla produktów, których gęstość jest podobna do gęstości potencjalnych zanieczyszczeń. Przykładem są kości i mięso drobiowe, których gęstość jest bardzo zbliżona.

Tryb ustawień systemu IX-G2, dla zapewnienia najwyższego poziomu detekcji trudno identyfikowalnych drobin, jest w pełni automatyczny. Analiza zagregowanych danych obrazowania szeregu poszczególnych inspekcji pozwala na wysoką dokładność procesu oraz zachowanie wysokiego tempa operacyjnego.

W procesie produkcji artykułów spożywczych powtarzalność występowania przypadków zanieczyszczeń jest powszechna, a rejestracja danych obrazowych z każdej inspekcji pozwala na wzrost dokładności procedur kalibracyjnych, co w rezultacie umożliwia łatwiejszą lokalizację i wskazanie zanieczyszczenia.

Urządzenie IX-G2 można również stosować tam, gdzie poszczególne elementy wkładu produktowego już w opakowaniu nakładają się na siebie, zakrywając potencjalne zanieczyszczenie. Przykładem są produkty takie jak: zaworkowane, mrożone nugaty drobiowe, kiełbaski, świeże lub mrożone warzywa oraz płatki zbożowe.

Dodatkowo model Ishida IX-G2 oferuje szereg typowych możliwości systemów inspekcyjnych X-Ray Ishida, tak jak wykrywanie braków w zawartości, odkształceń czy też szacowanie masy wkładu produktowego.

Badany produkt spożywczy nie podlega napromieniowaniu i nie podlega obowiązkowi oznakowania specjalnego. Obudowa IX-G2 została zaprojektowana jako „user-firendly”, tj. przyjazna dla użytkownika, natomiast wykonana ze stali kwasoodpornej konstrukcja jest łatwa do utrzymania w czystości. Dla przykładu pas transmisyjny można zdemontować i wymieniać bez użycia narzędzi.

Sterowanie maszynami modeli Ishida serii IX jest proste i realizowane z poziomu 17-calowego, barwnego ekranu dotykowego. Funkcje w rodzaju ustawiania czułości procesu inspekcyjnego wprowadza się poprzez dotknięcie przycisku, a dodatkowo wgrany zbiór gotowych ustawień typowych dla 100 różnych produktów pozwala na szybkie przełączenia operacyjne.

Źródło: Ishida Europe