Ishida x-ray: wyższy poziom bezpieczeństwa
19 Mar 2015 11:38

Jeden z największych francuskich producentów mleka każdego roku przeprowadza inspekcje 10 milionów butelek propylenowych w wersji przeznaczonej dla niemowląt. W procesie produkcyjnym wykorzystuje nowy system inspekcyjny Ishida IX-GA-B3043 X-ray.

Candia jest częścią - wiodącej na rynku produktów mlecznych - francuskiej korporacji Sodiaal. W wytwórni w pobliżu St Étienne przygotowywane jest mleko dla dzieci. Grupę docelową stanowią dzieci do 3 lat. Skład mleka dobierany jest według kryterium etapu rozwoju organizmu dziecka. Produkt jest zoptymalizowany dla zdrowego rozwoju w poszczególnych fazach wzrostowych.

W 2013 roku Candia zdecydowała się na instalację nowej linii produkcyjnej do napełniania mleka dla niemowląt w butelki polipropylenowe o pojemności 70 ml. Buteleczki posiadają zamknięcie foliowe. Dodatkowo, z uwagi na wymogi eksportu na rynki zewnętrzne, zaprojektowano gwint dla nakrętek. W ramach realizacji rygorystycznego podejścia do aspektu bezpieczeństwa firma poszukiwała systemu do inspekcji X-ray. Urządzenie miało spełniać wymóg systemu specjalistycznie zaprojektowanego do detekcji potencjalnych zanieczyszczeń w płynach butelkowanych, kartonikowanych oraz woreczkowanych w opakowaniach typu Doypack.

Wybranym rozwiązaniem został system bocznego prześwietlania zaprojektowany przez Ishida - model ix-GA-B3043. Jak przekonuje producent, w zakresie rozdzielczości detekcyjnej system Ishidy jest najlepszy w klasie urządzeń tego typu. System ten, razem z zastosowanym unikalnym Algorytmem Genetycznym analizy obrazu, pozwala na detekcje najmniejszych drobin zanieczyszczających, takich jak: drobiny metalu, szkła, kości, muszelek, żwiru, plastiku czy twardej gumy.

Urządzenie posiada przestrzenną komorę inspekcyjną o wysokości 310mm, co pozwala na sprawdzanie pojemników z płynem w pozycji stojącej. Dodatkowo układ geometryczny komory detekcyjnej, zarówno wejścia, jak i wyjścia, jest tak zaprojektowany, że nie ma potrzeby instalacji dodatkowych kurtyn ochronnych. Całość promieniowania jest pochłaniana wewnątrz komory. Gabaryty obrysowe modelu ix-GA-B3043 są najmniejsze ze wszystkich urządzeń bocznego naświetlania dostępnych na rynku. Ułatwia to sytuowanie urządzenia, zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni produkcyjnej. System oferuje również automatyczną kontrolę rozchwiania butelek.

Podobnie jak i w innych modelach urządzeń z zakresu Ishida IX-GA , zaprojektowany system bocznego naświetlania X-ray oferuje pełną współpracę w przesyle danych poprzez sieć Eternetową lub poprzez zewnętrzne karty pamięci masowej do własnego systemu informatycznego, celem gromadzenia odtwarzalnych rejestrów zdarzeń. Kolorowy ekran dotykowy z interfejsem programu sterującego charakteryzuje się przejrzystością i jest łatwy do opanowania przez operatora. Co więcej, cały system jest konstrukcją zaprojektowaną do szybkiego i łatwego utrzymania w czystości.

Butelki dla produktu firmy Candia wytwarza się poza wytwórnią. Po dostawie są przycinane i poddawane procesowi płukania. Następnie są sterylizowane w osobnym, specjalnie przygotowanym czystym pomieszczeniu. Sterylne butelki trafiają na linie napełniającą, a po napełnieniu zostają zamknięte folią w środowisku gazów obojętnych. Butelki po wyjściu ze strefy czystej poddawane są inspekcji X-ray, a dodatkowo sprawdzana jest integralność opakowania i zamknięcia.

Zanim produkt znajdzie się w kartonach i na paletach transportowych, kontrolowane jest metkowanie. Zabutelkowany produkt pozostaje w wytwórni na okres minimum trzech tygodni, by umożliwić wnikliwą analizę wielu wyników wcześniej przeprowadzonych inspekcji, której poddawana jest każda partia produkcji. Okres trwałości użytkowej produktu wynosi 9 miesięcy.

Nowa linia z zachowaniem wysokiego stopnia zaufania produkuje około 6000 butelek na godzinę.

„Mimo że rejestrujemy bardzo mało odrzutów (w wybranych zamówieniach mowa o 7 jednostkach na 100 tys. ), stosowanie na naszej linii systemu inspekcyjnego Ishidy daje nam szansę zdobywania dodatkowego, wyższego zaufania naszego klienta do jakości naszych produktów” - brzmi opinia dyrektora fabryki, Gaëtan Moyroud'a.

Candia była pierwszą francuską spółką, która zakupiła system Ishidy IX-GA-B3043, wypuszczony na rynek w 2013 roku.

Źródło: Ishida Europe