Przemysł opakowaniowy stoi przed podwójnym wyzwaniem. Konsumenci domagają się zrównoważonych rozwiązań, a coraz bardziej rygorystyczne przepisy wymagają wydajniejszego wykorzystania zasobów w procesach produkcyjnych. W jaki sposób firmy mogą spełnić te oczekiwania i jednocześnie zapewnić przejrzystość w całym łańcuchu dostaw? Odpowiedzią może być Cyfrowy Paszport Produktu (DPP).
Jak działa on w praktyce i jakie możliwości niesie dla branży? We wspólnym projekcie z R-Cycle, otwartą platformą identyfikowalności i dostawcą Cyfrowego Paszportu Produktu (Digital Product Passport – DPP), oraz z przetwórcą opakowań giętkich Korozo Group, firma Henkel demonstruje korzyści, jakie firmy mogą osiągnąć dzięki posługiwaniu się takim rozwiązaniem.
Nacisk na tworzenie opakowań przyjaznych dla środowiska i efektywnie wykorzystujących zasoby wyraźnie rośnie. Towarzyszy temu oczekiwanie od globalnych łańcuchów dostaw w całym łańcuchu wartości większej przejrzystości, która zapewni możliwość kontrolowania pochodzenia materiałów, metod ich przetwórstwa oraz losów po osiągnięciu końca cyklu życia.
Jednym z najważniejszych trendów w branży opakowań jest przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Ma to na celu nie tylko zwiększanie wydajności opakowań, lecz także przywrócenie ich do cyklu produkcyjnego po zakończeniu eksploatacji. Aby tak się stało, materiały muszą nadawać się do recyklingu, a wykorzystywane surowce w miarę możliwości pochodzić ze zrównoważonych źródeł. Ponadto muszą istnieć jasne zasady utylizacji. Rozwiązania cyfrowe stają się coraz ważniejsze przy realizacji tych wymagań.
Cyfrowy Paszport Produktu zwiększa przejrzystość
W tym kontekście uwaga skupia się na Cyfrowym Paszporcie Produktu (DPP). Jest to kluczowy instrument w tworzeniu cyfrowego zapisu niezbędnych informacji o składzie, cyklu życia i aspektach zrównoważonego rozwoju produktu oraz udostępnianiu tych informacji. Zgodnie z wymogami regulacyjnymi, takimi jak rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie ekoprojektowania zrównoważonych produktów (ESPR), DPP stanie się obowiązkowy w wielu branżach od 2027 r.
Cyfrowy zestaw danych zawiera informacje, takie jak skład materiału, specyfikacje techniczne i możliwość recyklingu produktu. Każdemu produktowi przypisywany jest unikalny identyfikator, dostępny za pośrednictwem odpowiedniego znacznika, takiego jak kod QR lub znacznik RFID, w celu ułatwienia jego śledzenia w całym łańcuchu wartości. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku jakość przypisanych danych. Firmy w łańcuchu wartości muszą dostarczać odpowiednie informacje, które są przygotowywane w znormalizowanym formacie i udostępniane wszystkim zainteresowanym stronom.
Więcej recyklingu w przemyśle opakowaniowym?
W przemyśle opakowaniowym DPP nie tylko spełnia wymogi regulacyjne, lecz także znacznie poprawia zrównoważony rozwój opakowań. DPP umożliwia płynną identyfikowalność opakowań w całym łańcuchu dostaw, zapewnia przejrzystość i ułatwia przestrzeganie przepisów – mówi Philippe Blank, dyrektor ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w firmie Henkel.
Sprawnie funkcjonująca gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga, aby surowce nadające się do recyklingu – a w idealnym przypadku wysoki odsetek surowców pochodzących z recyklingu – były już zintegrowane w fazie zaopatrzeniowej. Są one następnie przenoszone do projektu, który uwzględnia różne scenariusze końca życia. Celem jest odzyskanie materiałów, które można wykorzystać zamiast materiałów pierwotnych. Ograniczenie zużycia surowców i zminimalizowanie potrzebnych zasobów mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia zrównoważonej przyszłości – wyjaśnia Philippe Blank. Szczegółowe dane materiałowe upraszczają sortowanie i recykling, pomagając chronić zasoby i zwiększać wskaźnik recyklingu.
Światła na klej: Henkel testuje DPP w praktyce
W ramach wspólnego projektu z Korozo Group, przetwórcą opakowań giętkich, oraz R-Cycle, platformą opartą na otwartych standardach obsługi Cyfrowych Paszportów Produktów w celu zapewnienia identyfikowalności opakowań, Henkel zdecydował się aktywnie przetestować i wdrożyć DPP w ramach nieprzerwanego zaangażowania w zrównoważony rozwój każdego opakowania. Opracowany przez tę firmę bezrozpuszczalnikowy klej Loctite Liofol służy do niezawodnego laminowania torebek stojących. Charakteryzuje się on odpornością chemiczną i termiczną, dzięki czemu sprawdza się w kontakcie z produktami agresywnymi chemicznie, pasteryzowanymi i pakowanymi na szybkich liniach wykorzystujących zgrzewy wysokotemperaturowe.
Ten przykład, przetestowany na gotowym produkcie z Henkel Consumer Brands, pokazuje, jak DPP wygląda w praktyce. Każde opakowanie wyprodukowane z wykorzystaniem Loctite Liofol zawiera kod QR, który jest powiązany z R-Cycle DPP. Zapewnia to bezpośredni dostęp do danych technicznych, informacji dotyczących bezpieczeństwa i aspektów środowiskowych. Henkel współpracuje z R-Cycle, aby rozszerzyć tę identyfikowalność, optymalizując w ten sposób procesy utylizacji oraz możliwości recyklingu produktu.
Doktor Benedikt Brenken, dyrektor R-Cycle, wyjaśnia: Aplikacja realizowana z firmą Henkel bardzo dobrze pokazuje, w jaki sposób istotne informacje na temat użytych komponentów opakowania – w tym przypadku kleju – mogą być rejestrowane w DPP i udostępniane przez cały cykl życia produktu. W ten sposób tworzymy określony poziom przejrzystości i łatwej identyfikowalności w całym łańcuchu wartości. Postrzegamy to jako decydującą zaletę w odniesieniu do stale rosnącego zapotrzebowania na informacje.
Dodatkowo Henkel rejestruje w DPP emisje dwutlenku węgla generowane podczas produkcji i stosowania kleju do laminowania. Informacje te mają kluczowe znaczenie dla spełnienia wymogów ESPR i oceny śladu węglowego produktu w całym jego cyklu życia.
Informacje zapisane w DPP umożliwiają firmom zajmującym się odzyskiem surowców właściwe zarządzanie zużytymi opakowaniami, gdy docierają one do centrum sortowania i recyklingu, co ułatwia realizację gospodarki o obiegu zamkniętym oraz podnoszenie wskaźników recyklingu.
Aktywne kształtowanie transformacji procesów i materiałów
Jesteśmy na dobrej drodze, aby móc zaoferować każdemu klientowi zrównoważony produkt, który albo pochodzi ze zrównoważonych źródeł, albo ma wyjątkowy profil recyklingu – informuje Philippe Blank. Jako dostawca i właściciel marki, firma Henkel znajduje się w wyjątkowej sytuacji, bowiem działa w dużej części łańcucha wartości. 80% śladu środowiskowego produktu jest definiowane w fazie projektowania. Wykorzystujemy naszą wiedzę, aby doradzać naszym klientom na wczesnym etapie – podkreśla Philippe Blank.
Ślad węglowy produktu – zarówno w odniesieniu do poszczególnych komponentów, jak i kompletnego produktu – ma tu szczególnie istotną rolę do odegrania. W związku z tym Henkel stworzył szerokie możliwości identyfikacji potencjału oszczędności i dostarczania wiarygodnych danych na potrzeby Cyfrowych Paszportów Produktów i wymogów sprawozdawczych. Dane te są szczególnie istotne w kontekście potencjału recyklowalności opakowań oraz obowiązku stosowania surowców pochodzących z recyklingu.
Dostosowujemy swoją pracę do wiodących metod oceny i wytycznych projektowych oraz aktywnie pracujemy nad nowymi metodami testowymi – mówi Philippe Blank. Przemysł opakowaniowy przechodzi obecnie głębokie przeobrażenia, które skutkują zmianą stosowanych materiałów. Zmiany te mają również wpływ na istniejące procesy recyklingu. Celem jest wypełnienie luk poprzez aktywne badania i rozwój nowych metod testowania, aby przygotować firmę Henkel i jej klientów na nadchodzące zmiany legislacyjne.
Perspektywy: DPP motorem innowacji i zrównoważonego rozwoju
Wierzymy, że DPP oferuje doskonałą okazję do promowania gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez dostarczanie lepszych informacji na temat recyklingu, zwiększenie przejrzystości w łańcuchu dostaw oraz wzmacnianie zaufania klientów i partnerów do naszych produktów – podsumowuje Philippe Blank. W nadchodzących latach DPP będzie odgrywać kluczową rolę w branży opakowaniowej jako dźwignia napędzająca innowacje i zwiększająca konkurencyjność. Oprócz zrównoważonego rozwoju produktów DPP toruje drogę do tworzenia nowych modeli biznesowych opartych na cyfryzacji i gospodarce o obiegu zamkniętym.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Henkel
Tłumaczenie: TK