KE wprowadza zakaz stosowania „szkodliwego” BPA
24 sty 2025 11:00

Komisja Europejska zakazała stosowania bisfenolu A (BPA) w materiałach mających kontakt z żywnością - w tym w plastikowych butelkach wielokrotnego użytku, powłokach metalowych puszek i chłodziarkach do dystrybucji wody - ze względu na obawy dotyczące ich wpływu na zdrowie.

Zakaz został wprowadzony na mocy rozporządzenia Komisji (UE) 2024/3190 z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie stosowania bisfenolu A (BPA) oraz innych bisfenoli i pochodnych bisfenoli ze zharmonizowaną klasyfikacją pod względem szczególnych niebezpiecznych właściwości w niektórych materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 10/2011 oraz uchylającego rozporządzenie (UE) 2018/213. 

BPA został już zakazany w butelkach dla niemowląt i materiałach mających kontakt z żywnością przeznaczonych dla małych dzieci. Po sugestii zawartej w najnowszej ocenie naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), że BPA ma „potencjalnie szkodliwy wpływ na układ odpornościowy”, przeprowadzono publiczne konsultacje i dyskusję wśród państw członkowskich UE.

Efektem było głosowanie latem 2024 r. w sprawie zakazu BPA, po którym nastąpił okres szczegółowych kontroli Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Od 19 grudnia 2024 r. stosowanie BPA jest zabronione w przypadku wszelkich produktów mających kontakt z żywnością lub napojami, a zakaz obejmuje inne bisfenole, które są szkodliwe dla układu rozrodczego i hormonalnego.

Większość produktów będzie miała osiemnastomiesięczny okres wycofania, z „bardzo ograniczonymi” wyjątkami w przypadku tych artykułów, które nie mają alternatyw.

Utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej i ochrona obywateli jest jednym z najwyższych priorytetów Komisji - powiedział Oliver Várhelyi, komisarz ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt. Obecny zakaz, który opiera się na solidnych opiniach naukowych, ochroni naszych konsumentów przed szkodliwymi chemikaliami, które mogą wejść w kontakt z żywnością i napojami.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe