KODAK FLEXCEL NX Ultra w firmie Nägele Digital Repro
4 Nov 2022 14:43

Firma Nägele Digital Repro GmbH, zlokalizowana w Kempten, u podnóża Alp na południowym krańcu Niemiec, korzysta z technologii FLEXCEL NX od 2010 roku. Dostawca usług przygotowania do druku i producent form drukowych wytwarza płyty dla niezwykle wymagających fleksograficznych drukarni opakowań na dwóch systemach FLEXCEL NX Wide 4260 System. W ubiegłym roku firma jeszcze zwiększyła swoje możliwości wytwarzania płyt fleksograficznych, inwestując w rozwiązanie FLEXCEL NX Ultra Solution, aby sprostać zapotrzebowaniu – nie tylko drukarni, ale ostatnio także innych przygotowalni do druku.

Poszerzając swoją ofertę o rozwiązanie FLEXCEL NX Ultra Solution Nägele zyskało bezrozpuszczalnikową, wolną od LZO alternatywę do obróbki, która umożliwia tworzenie gotowych płyt w niespełna godzinę. Pozwala to klientom wykorzystać wszystkie zalety związane z wydajnością, produktywnością i jakością technologii FLEXCEL NX Plate, a do tego firma może im również zaoferować obróbkę wodną. A ponieważ ta technologia bazuje na tej samej infrastrukturze, co FLEXCEL NX System, instalacja procesora FLEXCEL NX Ultra była bardzo prosta.

Upowszechnianie się płyt FLEXCEL NX Ultra Plates nabiera tempa

Zdaniem dyrektora zarządzającego Michaela Nägele rynek dobrze przyjął pojawienie się płyt FLEXCEL NX Ultra Plates: Aktywnie je promujemy i widzimy postępy: nasi klienci uwielbiają te płyty za wszystkie oferowane przez nie korzyści dla produkcji i jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia docelowej ilości sprzedaży płyt FLEXCEL NX Ultra Plate. Technologia FLEXCEL NX stanowi około 90% wszystkich płyt fotopolimerowych wytwarzanych dziś przez Nägele, a FLEXCEL NX Ultra Solution osiąga prawie 50% tej wartości, ponieważ firma dostarcza je do 30 drukarni opakowań żywności, kosmetyków i leków.

Zdaniem Michaela to bezrozpuszczalnikowa technologia obróbki FLEXCEL NX Ultra Solution w dużej mierze zachęciła wielu klientów do wypróbowania – i wprowadzenia – tego produktu. Wspiera ona ich wysiłki, aby zademonstrować własnym klientom bardziej zrównoważoną produkcję opakowań. Choć pomagają im w tym oferowane przez wszystkie płyty FLEXCEL NX Plates zalety związane z wydajnością i stabilnością maszyn, oszczędnością farby i skróconym czasem przestoju, doceniają też dodatkową korzyść bezrozpuszczalnikowej i wolnej od LZO obróbki płyt FLEXCEL NX Ultra Plates.

Kilku naszych klientów domaga się płyt FLEXCEL NX Ultra Plates, ponieważ chcą wyeliminować zapach rozpuszczalnika — dodaje Michael. Właściwości płyt związane z obsługą i montażem, a także ich elastyczność sprawiają, że płyty FLEXCEL NX Ultra Plates są bardzo popularne w drukarniach używających maszyn o mniejszych cylindrach. Wielu użytkowników FLEXCEL NX Ultra zwraca również uwagę na długie przerwy między koniecznością czyszczenia płyt używanych w maszynie.

Dla Michaela Nägele jedną z kluczowych zalet FLEXCEL NX Ultra Solution jest możliwość wykonania pierwszej gotowej płyty w niecałą godzinę: To dla nas olbrzymia pomoc w sytuacjach, kiedy płyta jest uszkodzona, a drukarnia rozpaczliwie potrzebuje nowej. Przyjmując, że otrzymamy zlecenie na wykonanie kopii około 14.00, nowa płyta zostaje wysłana tego samego dnia i trafi do klienta na drugi dzień przed 8.00 rano.

Dodaje, że zaopatrywane przez nas drukarnie opakowań jednogłośnie chwalą doskonałe przenoszenie farby przez płyty FLEXCEL NX Ultra Plates. Podobnie, jak w przypadku wszystkich płyt FLEXCEL NX Plates, jest to możliwe dzięki połączeniu technologii punktów o spłaszczonym wierzchołku i zaawansowanego patterningu powierzchni płyt. Michael uważa również, że płyty FLEXCEL NX Ultra Plates doskonale nadają się do druku ECG (Extended Color Gamut) dzięki oferowanej przez nie precyzji wymiarów i rejestrowania, przypisując to faktowi, że płyty nie są podgrzewane w procesie wykańczania.

Stabilna przyszłość

A zatem, jakie są plany Nägele Digital Repro na następne kilka lat? Chcemy rozwijać naszą działalność w umiarkowanym tempie, starając się jednak zachować obecną wielkość firmy. Chodzi o to, aby rozwiązanie FLEXCEL NX Ultra Solution odgrywało zasadniczą rolę — odpowiada Michael. Podobnie jak inni przedstawiciele branży na świecie, w razie potrzeby dokonamy korekty cen, aby zamortyzować szybki wzrost kosztów zaopatrzenia i energii.

Niezawodny partner

Firma Nägele Digital Repro GmbH została założona w 1975 roku przez Manfreda Nägele, który po dziś dzień jest jej właścicielem. Na co dzień firma jest zarządzana przez jego dzieci – Michaela i Claudię Nägele. Ta firma rodzinna zatrudnia 15 specjalistów. Klienci firmy pochodzą z całych Niemiec, a także z Holandii, Szwajcarii, Austrii i Polski. Poza produkcją fotopolimerowych płyt fleksograficznych i przygotowaniem danych do cyfrowego druku opakowań, oferta usług firmy Nägele obejmuje również wytwarzanie płyt elastomerowych za pomocą bezpośredniego grawerowania laserowego, które stanowi około 30% łącznych obrotów firmy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Miraclon

error: Kopiowanie zabronione!