Kodak ogłasza strategiczne zmiany w portfolio produktów i rozwiązań technologicznych
17 Mar 2016 10:20

Firma Eastman Kodak Company poinformowała o podjęciu strategicznych decyzji, związanych z działem Enterprise Inkjet oraz jednostką biznesową zajmującą się sensorami dotykowymi, bazującymi na wykonanych ze srebra siatkach. Zostały one poprzedzone wszechstronną analizą obu obszarów działalności przez kierownictwo koncernu oraz licznymi dyskusjami z klientami, partnerami technologicznymi i innymi uczestnikami gry rynkowej.

Dział Enterprise Inkjet: technologia Kodak Prosper

Kodak poinformował o prowadzonych rozmowach z potencjalnymi kupcami działu Enterprise Inkjet, zajmującego się rozwiązaniami bazującymi na technologii druku inkjetowego Prosper. W jego ofercie znajdują się maszyny cyfrowe Prosper, systemy wdrukowywania danych Prosper S oraz powiązane z nimi produkty.

W proces sprzedaży działu Enterprise Inkjet zaangażowane są: Sagent Advisors – niezależny bank inwestycyjny oraz DC Advisory – europejska firma zajmująca się doradztwem finansowym dla korporacji, będące współudziałowcami Daiwa Securities – japońskiego banku inwestycyjnego.

„Nasz dział związany z technologią Prosper ma olbrzymi potencjał do dalszego, dynamicznego wzrostu – mówi Jeff Clarke, CEO firmy Kodak. – Aby go w pełni wykorzystać, także w sensie ekonomicznym, optymalnym wyjściem jest jego przejęcie przez firmę posiadającą większe zaplecze w zakresie sprzedaży i dystrybucji na rynku cyfrowych maszyn drukujących. Odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie z tym związane, zarówno ze strony firm, jak też reprezentujących je instytucji finansowych. Podczas realizacji procesu sprzedaży wciąż zamierzamy inwestować w rozwój technologii Prosper. Jest ona bowiem na swój sposób wyjątkowa, podobnie jak bazujące na niej portfolio rozwiązań, wysoko ocenianych przez całą branżę poligraficzną”.

„Rynkowe możliwości dla maszyn Prosper wzrosną w jeszcze większym stopniu dzięki wprowadzeniu na rynek nowej technologii druku inkjetowego – Kodak UltraStream. Bazuje ona na nowej generacji systemie nanoszenia danych, oferując znacznie wyższy poziom jakości i wydajności – dodaje Philip Cullimore, prezes działów Enterprise Inkjet Systems oraz 3D Printing & Packaging. – UltraStream umożliwi wprowadzenie produkcyjnego druku inkjetowego do głównego nurtu druku akcydensowego i opakowaniowego”.

Prezentacje rozwiązań bazujących nowej technologii planowane są na stoisku firmy Kodak podczas zbliżających się targów drupa 2016 (31 maja – 10 czerwca, Düsseldorf).

Technologia siatek metalowych wykonanych ze srebra

Funkcjonalny druk 3D, m.in. z myślą o produkcji sensorów dotykowych, jest ważnym elementem portfolio firmy Kodak. W związku z tym planuje ona dalszy rozwój technologiczny w tym segmencie rynkowym, bazujący na miedzi jako kluczowym surowcu. „Nasi partnerzy rynkowi działający w tym segmencie dość jednoznacznie wskazali miedź i wykonane z niej siatki jako rozwiązanie o wiele lepsze zarówno w kontekście całkowitych kosztów, ale również tych związanych z wdrożeniem a także skalowalnością rozwiązań z myślą o większych ekranach dotykowych, gdzie widzimy największe możliwości wzrostu” – dodaje Philip Cullimore.

W związku z powyższym Kodak rezygnuje z dalszego inwestowania w produkcję i rozwój siatek metalowych, bazujących na srebrze. Podtrzymane zostanie natomiast wytwarzanie folii wykonanej z halogenku srebra, realizowane z myślą o producentach czujników wykorzystywanych w ekranach dotykowych.

Źródło: Kodak