Koenig & Bauer pozytywnie ocenia targi drupa
11 Jun 2024 08:48

W dniach od 28 maja do 7 czerwca firma Koenig & Bauer zaprezentowała swoje szerokie portfolio produktów i liczne innowacje cyfrowe na drupie, największych na świecie targach technologii druku w Düsseldorfie. Dyrektor generalny firmy, dr Andreas Pleßke, który jest również przewodniczącym komitetu targów drupa, wyjaśnia: Po upływie ośmiu lat zarówno wystawiające się firmy, jak i odwiedzający, pojawili się w Düsseldorfie z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem. Widać, jak głęboko zmieniła się cała branża w ostatnich latach. Tematy takie jak zrównoważony rozwój i cyfryzacja są kluczowymi kwestiami, o których chcą rozmawiać i którymi chcą zajmować się zwiedzający.

Stoisko Koenig & Bauer zajmowało powierzchnię ponad 4 tys. m2 w hali 16

   Cyfrowe innowacje przyciągają tłumy

Pionierskie innowacje cyfrowe, prezentowane podczas ekscytujących pokazów na żywo, zapełniały stoisko Koenig & Bauer. Inteligencja cyfrowa Kyana ożyła na oczach odwiedzających i osobiście zaprezentowała się zainteresowanej publiczności jako wirtualny współgospodarz. Portal myKyana, centralny element świata produktów cyfrowych, w imponujący sposób pokazał, jak cyfryzacja może zwiększyć wydajność oraz produktywność i przyspieszyć zrównoważony rozwój firm. Kyana Assist wywołała spore poruszenie wśród odwiedzających targi; pierwszy chatbot AI w branży poligraficznej umożliwia klientom Koenig & Bauer bezpośrednią interakcję z Kyana i otrzymywanie bezpośredniego wsparcia bez czasu oczekiwania.

W trakcie indywidualnych demonstracji na żywo odwiedzający zyskali szczegółowy wgląd w zalety kompleksowego ekosystemu myKyana bezpośrednio na stoisku. Na targach drupa pokazaliśmy, jak połączenie tradycyjnego druku z najnowocześniejszą sztuczną inteligencją i technologiami opartymi na danych kształtuje przyszłość branży poligraficznej. Niezliczone dyskusje z klientami potwierdziły, że cyfrowe narzędzia zwiększające produktywność stają się decydującym czynnikiem przy inwestowaniu w nasze technologie druku i wykańczania - podkreśla Sandra Wagner, wiceprezes ds. cyfryzacji w Koenig & Bauer.

Dzięki maksymalnej prędkości 22 tys. ark./godz. Rapida 106 X to najszybsza średnioformatowa maszyna do arkuszowego druku offsetowego na świecie

Duże zainteresowanie właścicieli marek i producentów opakowań przyciągnęło nowe rozwiązanie FOLLOW. Innowacyjna platforma przekształca opakowania w kompleksowe, multimedialne kanały komunikacji i przenosi całe doświadczenie konsumenta na nowy poziom. Dzięki funkcjom rozszerzonej rzeczywistości i elementom grywalizacji FOLLOW zapewnia zapierające dech w piersiach doświadczenia związane z użytkowaniem produktu. Ponadto platforma spełnia przyszłe przepisy, takie jak cyfrowy paszport produktu, a tym samym przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i zapewnia identyfikowalność produktów.

Globalne zainteresowanie offsetem arkuszowym

Dzięki dużemu napływowi zamówień Koenig & Bauer przekroczył swoje własne cele, zwłaszcza w dziale offsetu arkuszowego. Większość zamówień pochodzi z Chin, Hiszpanii i Brazylii. Otrzymano również zamówienia z regionu DACH, wielu innych krajów Europy Środkowej, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Zamówienia dotyczą wszystkich klas formatów, a także obszaru post-press, który był prezentowany na targach drupa jako część kompleksowego przepływu pracy związanej z pakowaniem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się innowacyjne wycinarki rotacyjne z serii CutPRO X 106, sztance płaskie i składarko-sklejarki.

Zaprezentowana na stoisku siedmiokolorowa Rapida 106 X z sekcją powlekania i wydłużonym wykładaniem, drukująca z prędkością do 22 tys. arkuszy na godzinę, jest najszybszą na świecie średnioformatową arkuszową maszyną offsetową. Została ona sprzedana firmie poligraficznej I.G.B. - Innovative Graphic Boxes - z północnych Włoszech już w trakcie targów drupa. Po zainstalowaniu w Viggiù maszyna będzie produkować głównie opakowania farmaceutyczne.

Wszystkie prezentowane systemy postpress zostały również sprzedane bezpośrednio na stoisku. Na przykład do drukarni Qualvis Print & Packaging trafi składarko-sklejarka Omega Alius 90, którą firma z brytyjskiego Leicester zamówiła w połączeniu z maszyną Rapida 106 wyposażoną w unikalne funkcje. Kolejna maszyna Rapida 106 z siedmioma zespołami farbowymi i podwójnym powlekaniem już teraz pracuje w Qualvis Print & Packaging.

Sztanca płaska CutPRO Q 106 trafi do AM-PG Group, firmy zajmującej się drukiem komercyjnym i zabezpieczającym z armeńskiego Erywania. Firma jest klientem Koenig & Bauer od ponad 15 lat i obsługuje średnioformatową maszynę Rapida. Wycinarka rotacyjna CutPRO X 106, która może pracować z prędkością do 16 tys. arkuszy na godzinę, również cieszyła się dużym zainteresowaniem międzynarodowych gości targów. Została ona sprzedana w różnych wersjach, w tym jako sztanca do etykiet.

Pokazy na żywo przyciągnęły wielu odwiedzających; w części poświęconej pudełkom składanym firma zaprezentowała kompletny proces pakowania

Koenig & Bauer Durst zaimponował jakością i wszechstronnością w druku cyfrowym

Na targach drupa premierę miała cyfrowa maszyna do druku pudełek składanych VariJET 106, produkt spółki joint venture Koenig & Bauer Durst, której demonstracja zaimponowała zwiedzającym wysoką jakością druku i elastycznością całej konfiguracji. Entuzjazm wywołała zwłaszcza możliwość dodania kilku jednostek powlekających i konwencjonalnych jednostek drukujących. Koenig & Bauer Durst wraz z Highcon zademonstrowały możliwości w pełni cyfrowego przepływu pracy od druku do wykańczania. Spółka joint venture potwierdziła również pozyskanie dwóch klientów beta dla VariJET 106 oraz planowaną instalację VariJET u jednego z europejskich klientów w lipcu. Kolejną nowością był druk cyfrowy białymi atramentami wodnymi na podłożach z tektury falistej dla jednostkowych opakowań żywności. Testy terenowe Delta SPC 130 planowane są na drugą połowę roku, a instalacje komercyjne na początku 2025 roku.

Technologiczne i zrównoważone innowacje z segmentu Digital & Webfed

Codziennie na stoisku pojawiały się duże grupy zwiedzających

Dekoracja o długości 18 metrów, która rozciągała się na stoisku Koenig & Bauer, natychmiast przyciągała uwagę gości targowych. Każdy centymetr dekoracji wygenerowanej przez sztuczną inteligencję był wyjątkowy i podkreślał innowacyjność oraz wiodącą pozycję technologiczną Koenig & Bauer RotaJET w dziedzinie cyfrowego druku dekoracyjnego. W centrum prezentacji RotaJET znalazły się również pudełka składane i kartony z warstwą pokryciową top-liner. Na szczególne zainteresowanie zasługiwały produkty, które łączą wysokonakładowy cyfrowy druk opakowań z rozwiązaniem AR FOLLOW i rozwiązaniem zabezpieczającym markę ValiPACK. Specjalnie na targi drupa firma Koenig & Bauer wydrukowała na maszynie RotaJET 15 tys. opakowań TetraPak, które były dostępne dla odwiedzających stoisko. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również strefy informacyjne dotyczące tektury falistej i druku fleksograficznego CI. Firma skupiła się na druku na podłożach pochodzenia naturalnego i biodegradowalnych, a także na wysoce wydajnych maszynach ChromaCUT X Pro i Chroma HighTech 2S do dwustronnego druku na tekturze falistej.

Wysoki poziom zamówień na targach drupa potwierdza prognozy finansowe

Ogromne zainteresowanie i niezwykłe sukcesy sprzedażowe pokazują, że Koenig & Bauer po raz kolejny spełnił swoje zobowiązanie, obowiązujące od ponad 200 lat, że będzie tworzył pionierskie technologie dla przemysłu poligraficznego - podkreśla dyrektor finansowy dr Stephen Kimmich. Od końca maja 2024 r. firma zyskała nowe zamówienia o wartości 250 mln euro, w tym około 200 mln euro w prawnie wiążących zamówieniach, które dotyczą wszystkich segmentów. Firma potwierdza swoją prognozę utrzymania w bieżącym roku obrotowym marży EBIT i poziomu sprzedaży na stabilnym, ubiegłorocznym poziomie. Ścieżka do osiągnięcia marży EBIT w wysokości od 6 do 7 procent, przy skonsolidowanej sprzedaży w wysokości 1,5 miliarda euro najpóźniej do roku obrotowego 2026, została również zabezpieczona w programie „Spotlight”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer