Firma Koenig & Bauer, globalny producent maszyn poligraficznych, oraz Celmacch Group, jeden z czołowych producentów maszyn fleksograficznych do przetwórstwa wysokogramaturowej tektury i wycinarek rotacyjnych dla branży tektury falistej, podpisały umowę zapoczątkowującą wspólne działania na rzecz rozwoju i działań marketingowych na rosnącym rynku tektury falistej. Tym samym Koenig & Bauer kontynuuje strategię rozbudowy własnego portfolio produktów, która jest wpisana w DNA firmy. W przyszłości Celmacch będzie działał pod nazwą Koenig & Bauer Celmacch S.r.l.
Tektura falista: wiele zastosowań na atrakcyjnym rynku opakowaniowym
Tektura falista zapewnia niezrównany potencjał w procesie produkcji opakowań na szeroką gamę produktów i posiada największy udział na tym rynku pod względem wartości. Oprócz klasycznych pudełek z tektury falistej produkuje się z niej również opakowania drugo- i trzeciorzędowe, których znaczenie wciąż rośnie dzięki handlowi elektronicznemu. Co więcej, tektura falista jest przyciągającym wzrok medium reklamowym w punktach sprzedaży. A przy okazji jest przyjazna dla środowiska, łatwa w utylizacji i stanowi wzorcowy produkt gospodarki obiegu zamkniętego, którego uśredniony poziom recyklingu wynosi 80%. Dr Andreas Pleßke, prezes zarządu Koenig & Bauer, podkreśla: Tektura falista wpasowuje się w rosnące wymagania przemysłu opakowaniowego odnośnie zrównoważonego rozwoju, nie tylko w kontekście europejskiego Zielonego Ładu, i dlatego stanowi przejaw naszej strategii 'Exceeding Print'.
Celmacch posiada przeszło 40-letnie doświadczenie na rozwijającym się rynku tektury falistej, w segmencie, do którego Koenig & Bauer również kieruje swoje komplementarne maszyny CorruCUT i CorruFLEX. Od momentu ponownego wprowadzenia na rynek rodziny produktów Chroma włoska firma zbudowała sobie wyjątkową pozycję jako projektant i producent spełniających rygorystyczne wymagania technologiczne maszyn fleksograficznych i wycinarek rotacyjnych dla tektur wysokogramaturowych, i obecnie zaopatruje wielu największych międzynarodowych producentów opakowań, głównie na swoich lokalnych rynkach.
Luca Celotti, dyrektor generalny Celmacch, dodaje: Celmacch poszukiwał partnera do długoterminowej współpracy i znalazł go w firmie Koenig & Bauer. Nasze aktualne portfolio produktów idealnie nadaje się do dalszego rozwoju. Koenig & Bauer zapewnia nam dostęp do światowej sieci sprzedaży i serwisu, w której pracuje ponad 2000 osób. Ta fuzja pozwoli nam zglobalizować i wzmocnić naszą pozycję na rynku. Jako rodzina założycielska chcemy aktywnie kształtować tę ścieżkę razem z naszym nowym partnerem i dalej rozwijać zdolności produkcyjne zakładu w Desenzano del Garda.
Unikalne portfolio maszyn do druku fleksograficznego
Seria Chroma Evo firmy Celmacch to konkurencyjne rozwiązania umożliwiające producentom wkroczenie w świat modułowych wycinarek rotacyjnych i maszyn fleksograficznych, a modele Chroma High Tech zaspokoją oczekiwania na najwyższy poziom automatyzacji. Maszyny CorruCUT i CorruFLEX firmy Koenig & Bauer to synonimy wysokiej wydajności w produkcji zarówno wycinanych pudelek z tektury falistej, jak również zadrukowanych arkuszy tektury falistej, wyznaczające standardy w zakresie automatyzacji i wydajności. Firmy planują połączenie całej gamy zróżnicowanych modeli pod jedną nazwą produktową Chroma. W ten sposób Koenig & Bauer Celmacch stanie się jedynym dostawcą posiadającym maszyny ze wszystkich klas cenowych i wydajnościowych.
Wkroczyliśmy na rynek bezpośredniego postdruku na tekturze falistej. Partnerstwo z firmą Celmacch pozwoli nam na dalszy rozwój innowacji w tym segmencie i dalsze wzmacnianie naszej pozycji rynkowej - mówi członek zarządu Koenig & Bauer Christoph Müller.
Dr Stephen Kimmich, dyrektor finansowy w Koenig & Bauer, wyjaśnia: Już od początku lat 90. Koenig & Bauer dzięki swoim przejęciom buduje silną obecność na rozwijającym się rynku opakowań. Jestem przekonany, że obie firmy doskonale uzupełniają się pod względem kompetencji. Nasza partnerska współpraca jest niezbędnym warunkiem pozwalającym na skuteczne rozszerzanie wspólnej działalności na rynku tektury falistej.
Biura firmy Koenig & Bauer Celmacch zatrudniające ok. 50 pracowników pozostaną we włoskim Desenzano. Grupa Celmacch opiera się na silnych podstawach finansowych i od 2019 roku, czyli od czasu ponownego wprowadzenia na rynek gamy produktów, zwiększyła swoje obroty do około 20 milionów euro. W pierwszej fazie partnerstwa nacisk będzie kładziony na wspólne działania w zakresie sprzedaży i serwisu, dalszy rozwój produktów i rozbudowę zdolności montażowych firmy. Koenig & Bauer zabezpieczył sobie opcję na sukcesywne zwiększanie udziałów w Celmacch Group wykraczające poza początkowe 49%.
Zakup udziałów w Celmacch Group S.r.l. zacznie obowiązywać po udzieleniu oficjalnej zgody przez włoskie władze nadzorujące bezpośrednie inwestycje podmiotów zewnętrznych. Strony uzgodniły, że nie ujawnią dalszych szczegółów transakcji. Ostateczne zamknięcie transakcji przewidywane jest na wrzesień 2022 roku.
Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer