Komori wprowadza maszynę Lithrone GX40 do produkcji opakowań
14 Sep 2015 12:24

Podczas niedawnego Dnia Otwartego, zorganizowanego przez firmę Komori w zakładach produkcyjnych Tsukuba, po raz pierwszy zademonstrowana została nowa wersja pełnoformatowej arkuszowej maszyny offsetowej przeznaczonej na rynek produkcji opakowań – Lithrone GX40. Dostępna jest ona w dwóch wariantach – klasycznym oraz RP, uwzględniającym dwustronne zadrukowywanie arkuszy bez konieczności ich odwracania. Zdaniem producenta, zastosowane w niej rozwiązania automatyzujące pracę i usprawniające proces produkcji są swego rodzaju rewolucją w tym segmencie rynkowym. Europejska premiera udoskonalonej maszyny Lithrone GX40/GX40RP zaplanowana jest na wrzesień br. Klienci ze Starego Kontynentu będą mogli się z nią zapoznać odwiedzając zmodernizowane niedawno Centrum Technologii Poligraficznych w Utrechcie (Holandia), gdzie zostanie zainstalowany pierwszy pokazowy model.

Wydajność, elastyczność i automatyzacja

Projektując maszynę Lithrone GX40 konstruktorzy firmy Komori brali pod uwagę kluczowe aspekty związane z produkcją opakowań: możliwość zastosowania różnych, także nietypowych podłoży; projektowanie opakowań o niestandardowych kształtach; zastosowanie większej liczby kolorów oraz efektywną produkcję niskich nakładów. Zwrócono również uwagę na aspekty ekologiczne, coraz częściej podnoszone przez drukarnie oraz ich odbiorców – właścicieli marek, jak również na bezpieczeństwo wytwarzanych opakowań w kontekście ich ochrony przed podróbkami Jak zapewnia Komori, model Lithrone GX40 wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, zapewniając drukowanie z wysokim poziomem wartości dodanej oraz możliwość zastosowania różnorodnych efektów specjalnych. Maszyna od podstaw została stworzona przy ścisłej współpracy z producentami opakowań, których wymagania zostały uwzględnione przy projektowaniu jej elementów elektronicznych i mechanicznych, jak również sterującego urządzeniem oprogramowania i systemów automatyzujących pracę.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zintegrowany system kontroli kolorystycznej KHS-AI, umożliwiający bardzo szybkie narządzanie i błyskawiczną zmianę zlecenia. Wysoką jakość drukowania zapewniają m.in. sprawny system przekazywania arkuszy oraz innowacyjny system nafarbiania. Maszyna pracuje z prędkością maksymalną 18 tys. ark./h, nawet przy bardzo grubych podłożach.

Innowacyjne rozwiązania – zoptymalizowana produkcja opakowań

Maszyna Lithrone GX40 została wyposażona w szereg innowacyjnych rozwiązań usprawniających jej pracę, ułatwiających obsługę, a co najważniejsze – zapewniających optymalną jakość i wydajność produkcji. Za właściwą kontrolę kolorystyczną i automatyczne pasowanie odpowiada tu skaner PDC-SX, wyposażony m.in. w moduł PDF Comparator System (porównujący skanowaną odbitkę z oryginalnym plikiem PDF). Systemy nakładania i wykładania pracujące w trybie non-stop – wraz z dedykowanym systemem logistyki stosu – umożliwiają z kolei automatyczne dostarczanie kolejnej partii arkuszy i odbieranie już zadrukowanej, bez konieczności zatrzymywania maszyny. System inspekcji PQA-S umożliwia sprawdzanie kolejnych arkuszy przy użyciu tych samych parametrów kontrolnych; wadliwe arkusze są oznaczane specjalnym paskiem bądź od razu przekazywane do osobnego modułu odbiorczego. Z myślą o śledzeniu opakowań podczas całego łańcucha dostaw w systemie nakładania zainstalowano inkjetowy system numerowania arkuszy, umożliwiający łatwą identyfikację produktu, jak również wychwytywanie błędów powstałych na etapie przygotowalni oraz drukowania. Ciekawą funkcją jest możliwość włączania/wyłączania wałków farbowych, pozwalająca na odseparowanie układu farbowego, podczas gdy maszyna ma włączony bieg jałowy. To z kolei umożliwia szybkie uzyskanie właściwej gęstości i stabilności po wznowieniu jej pracy, co przekłada się na mniejsze straty papieru.

Lithrone GX40RP: dwustronne drukowanie bez odwracania arkusza

Podczas Dnia Otwartego w Tsukuba zaprezentowany został także „siostrzany” model maszyny, umożliwiający jednoprzebiegowe zadrukowywanie arkuszy papieru po obu stronach, ale bez konieczności stosowania skomplikowanych zespołów odwracania arkusza: Lithrone GX40RP. Został on zaprojektowany z myślą o produkcji wielokolorowych opakowań z wykorzystaniem kartonów o wysokiej gramaturze. Maszyna może zadrukowywać do 10 kolorów po obu stronach podłoża i jest wyposażona w te same rozwiązania, automatyzujące i usprawniające jej pracę, jakie posiada model GX40. Co więcej, można ją z powodzeniem dostosować do drukowania z wykorzystaniem farb UV bądź wyposażyć w innowacyjny system suszenia H-UV.

Mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, wyłącznego dystrybutora marki Komori w Polsce: „Cieszymy się, że już wkrótce nasza oferta zostanie rozbudowana o tę innowacyjną i przełomową maszynę drukującą. Polski rynek opakowań ma bardzo duży potencjał i z pewnością znajdą się na nim firmy zainteresowane udoskonalonym modelem GX40/40RP. Zastosowane tu rozwiązania, m.in. w obszarze automatyzacji produkcji i systemów kontrolno-pomiarowych, to najwyższa klasa, potwierdzająca pozycję firmy Komori jako światowego lidera w produkcji innowacyjnych, wszechstronnych i wydajnych rozwiązań dla branży opakowań”.

Źródło: Komori