Kraje UE za ograniczeniem zużycia toreb plastikowych
24 Nov 2014 12:34

Kraje UE poparły porozumienie z europarlamentem w sprawie przepisów o ograniczeniu zużycia toreb z tworzyw sztucznych. Oznacza to albo wprowadzenie opłat zniechęcających do korzystania z takich torebek, lub wyznaczenie celu redukcji ich zużycia przez poszczególne kraje członkowskie. Ograniczenie ma objąć torby na zakupy z folii o grubości poniżej 50 mikronów, z możliwością wyłączenia lekkich toreb, które są niezbędne ze względów higienicznych (wykorzystywanych np. do pakowania produktów sprzedawanych na wagę) lub gdy ich użycie ograniczy marnotrawstwo żywności.

Państwa unijne będą zobowiązane do zastosowania jednego z dwóch mechanizmów: albo ustalenia celu ograniczenia liczby zużywanych plastikowych torebek do średnio 90 sztuk na mieszkańca na koniec 2019 r. oraz do 40 sztuk na koniec 2025 r., albo nałożenie do końca 2018 r. opłat lub podatków, które skłonią klientów do zmniejszenia liczby zużywanych toreb. Wybór jednego albo drugiego mechanizmu pozostawia się krajom członkowskim.

Przepisy musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. Początkowo Komisja Europejska sygnalizowała zastrzeżenia do uzgodnionego przez negocjatorów PE i krajów UE kompromisu, który zmieniał jej pierwotny projekt. Zdaniem KE przepisy w kompromisowym kształcie mogą być trudne do wdrożenia. W ośmiu krajach Unii brakuje np. danych, które pozwalałyby na ustalenie wiarygodnych wiążących celów redukcji zużycia toreb plastikowych. W czwartek KE poinformowała jednak, że nie będzie sprzeciwiać się przyjęciu porozumienia.

Na podstawie informacji serwisu portalspozywczy.pl