Lekkie oznaki poprawy na rynku folii aluminiowej w Europie
10 Nov 2015 10:41

Rynek produkcji folii aluminiowej w Europie notuje oznaki wychodzenia z kryzysu obserwowanego na początku bieżącego roku. W trzecim kwartale br. różnica między poziomem produkcji w tym samym okresie roku 2014 zmniejszyła się do zaledwie 0,3%, podczas gdy porównanie pierwszych kwartałów wykazywało aż 2,5% spadku. Oznaki poprawy były widoczne już w drugim kwartale. Dostawy w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2015 r. wyniosły 652.900 ton (w 2014: 654.900 t) – wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Folii Aluminiowej (EAFA).

Za poprawę wyników odpowiada w głównej mierze zwiększenie (o 4,5% w porównaniu z tym samym okresem roku 2014) sprzedaży grubszych folii, wykorzystywanych głównie do wytwarzania półsztywnych pojemników oraz w zastosowaniach technicznych. Zapotrzebowanie na cieńsze materiały, stosowane do produkcji opakowań giętkich oraz jako folie dla gospodarstw domowych, zmniejszyło się o 2,7%, odzwierciedlając utrzymującą się niestabilność na wielu kluczowych rynkach. Dane zebrane przez EAFA pokazują również spadek eksportu o 10%, wynikający z silnej konkurencji lokalnych dostawców działających poza Europą.

„Nadal obserwujemy chwiejność większości rynków” - komentuje główny dyrektor wykonawczy EAFA Stefan Glimm. „Jednak nareszcie dostrzegamy bardziej konsekwentny wzrost niż dotychczas. Oczekujemy, że ten trend będzie trwał w 2016 r. i jesteśmy pewni osiągnięcia tych samych wyników całorocznych, które zanotowaliśmy w 2014 r.”.

Źródło: EAFA