L’Oréal i CARBIOS zapoczątkowują rewolucję w recyklingu tworzyw
27 Oct 2017 13:00

Firmy CARBIOS, pionier z zakresu przetwórstwa biotworzyw, oraz kosmetyczny gigant L'Oréal ogłosiły zawarcie umowy partnerskiej, która będzie promować nowe metody zrównoważonego zarządzania cyklem życiowym opakowań z tworzyw sztucznych.

W efekcie umowy oba przedsiębiorstwa zawiązały pięcioletnie konsorcjum, które ma na celu rozpowszechnienie na globalnym rynku technologii biorecyklingu opracowanej i stworzonej przez CARBIOS. Do konsorcjum będą mogły przystępować podmioty z innych sektorów przemysłu, które pragną rozwijać nowe metody biorecyklingu.

CARBIOS stworzył enzymatyczny proces recyklingu biologicznego przeznaczonego dla tworzyw sztucznych, który rozbija łańcuchy polimerowe na podstawowe elementy (monomery). Po rozdzieleniu i oczyszczeniu monomery mogą być ponownie użyte do tworzenia pierwotnych tworzyw sztucznych, bez żadnego wpływu procesów recyklingu na ich jakość. Proces biologiczny jest wolny od ograniczeń typowych dla konwencjonalnych technik odzysku i stanowi pierwszy krok na drodze stworzenia nowej metody zarządzania łańcuchem życia tworzyw, zgodnej z zasadami gospodarki obiegowej.

L'Oréal oraz inni producenci wchodzący w skład konsorcjum będą mogli wykorzystać innowację CARBIOS i jako pierwsi otrzymają niezbędne narzędzia do jej wdrożenia. Dodatkowo kosmetyczny gigant ma zamiar zastosować technologię w fazie projektowania nowych opakowań, tym samym promując gospodarkę cyrkularną.

Wiceprezes L'Oréal ds. opakowań i rozwoju Philippe Thuvien podkreśla, że „L'Oréal od lat poświęca się ambitnemu programowi zrównoważonych opakowań. Już teraz w kilku różnych produktach wykorzystujemy tworzywa pochodzące w 100% z recyklingu. Zdecydowaliśmy się pójść jeszcze dalej: dzięki innowacyjnej technologii CARBIOS firma pomaga w rozwoju biorecyklingu na skalę przemysłową. To fantastyczna szansa na ochronę środowiska, a konsorcjum pomoże również w rozwijaniu gospodarki obiegowej.”

Dyrektor generalny CARBIOS Jean-Claude Lumaret dodaje: „Jesteśmy dumni ze współorganizowania tego konsorcjum z L'Oréal. Nasza technologia enzymatyczna zapewnia całkowicie nowe rozwiązanie do zoptymalizowania wydajności i cyklu życia plastików. Poświęcenie L'Oréal na rzecz zrównoważonego rozwoju pomaga w rozwoju innowacji; jesteśmy przekonani, że w nadchodzących miesiącach do projektu przystąpią inne międzynarodowe firmy, pomagając w zapoczątkowaniu wielkiej transformacji metod, jakimi będziemy produkować materiały z tworzyw sztucznych w najbliższej przyszłości.”

Na podstawie informacji L'Oréal opracował TK